Hoppa till huvudinnehåll

Uppdaterad 2 november 2026· 8 grafikkort

Bästa grafikkort 2026 - gaming i 4K till 1080p

Gigabyte GeForce RTX 5090 Gaming OC
★ Bäst i test 9.6 betyg
Gigabyte GeForce RTX 5090 Gaming OC Se pris hos Komplett

Annonslänk

Bland grafikkorten bär Gigabyte RTX 5090 Gaming OC den snabbaste GPU:n du kan sätta i en 4K-rigg, medan RTX 5080-serien blir gamingvalet i high-end. I budgetklassen gör RX 9060 XT och RTX 5060 upp om 1080p-gamern.

Granskad av redaktionen enligt vår testmetod

Sidan innehåller annonslänkar - vi kan få provision om du köper via länkarna, utan extra kostnad för dig.

Genomgång: grafikkort 2026, bäst i test

Gigabyte RTX 5090 Gaming OC är vårt val högst upp, för 4K utan kompromisser. RTX 5080 är vårt high-end val när 4K ska gå utan prislappen för en 5090. Kör du 1440p i ultra med ray tracing och DLSS 4 räcker RTX 5070 Ti, och RTX 5070 är Nvidia-vägen ett steg ned. Utan ray tracing ligger RX 9070 XT strax bakom 5070 Ti i raster men ett prissteg lägre, så AMD är vårt rasterval: RX 9070 XT när kraften får kosta, RX 9070 GRE när den inte får det. För 1080p står RX 9060 XT 8GB mot RTX 5060 i budgetklassen.

N° 01/08

Gigabyte GeForce RTX 5090 Gaming OC

★ Bäst i test
Tillverkare Gigabyte
Gigabyte GeForce RTX 5090 Gaming OC grafikkort 2026

Bäst för 4K utan kompromisser

RTX 5090 är ren rå kraft för 4K. 32 GB GDDR7 och DLSS 4 Multi Frame Generation ovanpå - har du råd står inget mellan dig och maxad 4K.

Annonslänk

Modelljämförelser (8 grafikkort)

Spelprestanda 100 %
fält 30 %100 %
GPU NVIDIA GeForce RTX 5090 (Blackwell)
Minne 32 GB GDDR7 - 512-bit, 28 Gbps
Längd 342 mm
Kylning Windforce - luftkyld, dubbel BIOS
Utgångar 3x DP 2.1b / 1x HDMI 2.1b
Buss PCIe 5.0

Alla mått och utföranden finns i tillverkarens egen specifikation.

9.6 Betyg / 10

Vårt val av grafikkort 2026 - Gigabyte RTX 5090 Gaming OC för gaming i 4K och uppåt

Snabbare grafikkort för gaming finns inte 2026. Tom's Hardware kallar RTX 5090 "the fastest GPU we've ever tested, most of the time", och i deras GPU-lista för 2026 står kortet fortfarande överst.

Där snittar RTX 5090 110,8 FPS i 4K på ultra utan uppskalning, över elva spel, och Gaming OC ligger enligt TechPowerUp ytterligare 4 % över referenskortet i 4K. Path tracing klarar inte ens ett 5090 utan uppskalning: i Cyberpunk 2077 i 4K med DLSS i kvalitetsläge mätte Tom's 59 FPS, mot 43 på ett RTX 4090.

Det andra tunga argumentet är minnet, 32 GB GDDR7 över en 512-bitars buss, en bandbredd inget annat kort i vår genomgång är i närheten av. Det är ingen siffra på papperet. Det är luft för 4K-texturer, tunga mods och framtidens spel som slukar VRAM, där minnet tar slut på mindre kort långt innan GPU:n säger ifrån.

Gigabytes kylare håller temperaturen nere: i TechPowerUps test stannade GPU:n på 71 °C under spel, mot 77 °C för Nvidias eget Founders-kort. Priset är ljudet, för ur kartongen låter Gaming OC något mer än Founders-kortet. Räddningen är det tysta BIOS-läget, och det är läget för långa spelkvällar med headsetet av.

Ovanpå rå-kraften ligger DLSS 4 med Multi Frame Generation, som kan mångdubbla FPS:en. Men var ärlig med vad det är. Tekniken lyfter benchmark-stapeln mer än den lyfter själva styrkänslan, och basfarten måste redan vara hög innan du slår på den - annars kryper input-latensen fram.

Hakarna? Tom's döper sin recension till "Blackwell commences its reign with a few stumbles", och nackdelarna heter pris och PSU-krav. Ett RTX 5090 Founders drog 569 W i snitt i F1 24 i 4K med ray tracing hos GamersNexus, och Gaming OC får dra upp till 600 W. Men det är grafikkortet för den som vill ha det mest kapabla som finns och är beredd att betala priset - och det är därför Gigabytes RTX 5090 Gaming OC tar förstaplatsen som bästa grafikkort 2026.

Vem är RTX 5090 för - och vem ska spara pengarna

Vi ska vara raka: de allra flesta ska INTE köpa det här grafikkortet. RTX 5090 är för dig som pressar 4K på hög uppdateringsfrekvens med tunga texturpaket, path tracing och hårt moddade spel där 32 GB VRAM faktiskt fylls. Har du en 1440p-skärm är pengarna bättre placerade längre ner i prisskalan, där prestanda-per-krona faktiskt finns.

Konkurrensen då? Den finns i praktiken inte i den här tiern. AMD:s snabbaste kort, RX 9070 XT, landar på 55 på vår mätare för spelprestanda där 5090 har 100, så 5090 står ensam överst. Det gör grafikkortet enkelt att ranka. Behöver du inte maxad 4K kliver du ett snäpp ner till RTX 5080, som landar på 66, och får high-end 4K för rejält mindre pengar.

+ Styrkor

  • Snabbaste kortet Tom's testat, 'most of the time' som de själva skriver - ingen annan Blackwell ger fler FPS i 4K
  • Tyst BIOS-läge: TechPowerUp mätte 32 dBA under spel, och GPU:n höll ändå 80 °C

− Svagheter

  • Högljutt i standardläget - TechPowerUp mätte det över Nvidias eget Founders-kort under spel, tills du slår om till tyst BIOS
  • NVIDIA och Gigabyte anger båda 1000 W nätaggregat till 4K-riggen, och kortet vill ha 16-pins-kontakt

Våra partnerbutiker

Annonslänkar

N° 02/08

Asus TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC

High-end
Tillverkare Asus
Asus TUF Gaming GeForce RTX 5080 OC grafikkort 2026

Bäst för 4K utan toppkorts-priset

RTX 5080 är förnuftskortet i high-end. 4K högt uppskruvat och 16 GB GDDR7 utan 5090:ans prislapp - gen-lyftet är blygsamt, men 4K-kraften sitter.

Annonslänk

Modelljämförelser (8 grafikkort)

Spelprestanda 66 %
fält 30 %100 %
GPU NVIDIA GeForce RTX 5080 (Blackwell)
Minne 16 GB GDDR7 - 256-bit, 30 Gbps
Längd 348 mm
Utgångar 3x DP 2.1b / 2x HDMI 2.1b
Buss PCIe 5.0

Alla mått och utföranden finns i tillverkarens egen specifikation.

9 Betyg / 10

Asus TUF RTX 5080 OC: Grafikkort för gaming i 4K när 5090 är overkill

Det här är grafikkortet de flesta 4K-gamers egentligen borde köpa - inte 5090:an. RTX 5080 levererar 4K i toppklass utan att be om ett nätaggregat i kraftverksklass, och Asus TUF-versionen ger dig det utan 5090:ans pristillägg.

Men generationslyftet är magert. PCWorld mätte bara runt 15% mer prestanda än 4080 Super @4K, och magrare 11,5% @1440p. I enstaka Nvidia-vänliga titlar som Cyberpunk 2077 drar det iväg till 32%, men snittet är ett av de svagaste gen-lyften på länge. Förra gens RTX 4090 är till och med ~15% snabbare @4K. Ovanligt att ett nytt xx80 inte slår förra generationens etta.

Så varför ändå vårt high-end val? För att prestandan räcker mer än väl till 4K högt, DLSS 4 Multi Frame Generation ligger ovanpå, och du slipper 5090:ans överpris. Kliv inte hit för att slå rekord - kliv hit för att det är det smarta köpet i high-end. Sitter du redan på ett 4080 eller 4090 finns ingen anledning att uppgradera.

RTX 5080 mot 5090 och 5070 Ti - var gränsen går

Var landar 5080 mellan grannarna? Uppåt är klivet till 5090 brutalt på pris för ett lyft de flesta aldrig utnyttjar. Tom's hierarki har 5090 på 110,8 FPS mot 5080:s 77,4 i 4K, alltså drygt 40 procent mer. Du betalar nästan dubbelt för det.

Argumentet mot kortet blir inte svagare av den riktiga siffran. Nedåt sitter RTX 5070 Ti och ger en stor del av samma 4K-känsla för rejält mindre pengar. 5080:ans plats blir därför smal men tydlig. Du vill ha mer 4K-luft och 16 GB GDDR7:s bredare bandbredd än 5070 Ti, men har varken behov av eller lust att betala 5090:ans merkostnad.

Är budgeten det minsta pressad pekar vi hellre på 5070 Ti; vill du ha det absolut bästa och struntar i vad det kostar är det 5090. Sitter du däremot mitt emellan - vill ha bekvämt 4K-svängrum utan att punga ut för 5090:an - är 5080 ditt självklara val. Gå in för marginalen, inte för rekordsiffror.

+ Styrkor

  • Tillräcklig 4K-kraft till klart lägre pris än 5090:an
  • 16 GB GDDR7 på 30 Gbps - bredare minnesbandbredd än 5070 Ti-klassen

− Svagheter

  • Rå-lyftet är klent: bara ~15% över 4080 Super @4K (PCWorld)
  • 16 GB videominne är mindre än föregångarens RTX 4090 - och 4090 är fortfarande snabbare @4K

Våra partnerbutiker

Annonslänkar

N° 03/08

Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC

High-end alternativ
Tillverkare Gigabyte
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC grafikkort 2026

Bäst för 1440p ultra / instegs-4K

RTX 5070 Ti är kortet som tar 1440p på ultra och lämnar marginal upp mot 4K. Gigabytes Gaming OC var svalast av nio 5070 Ti-kort i TechSpots test, och bland de tystare.

Annonslänk

Modelljämförelser (8 grafikkort)

Spelprestanda 58 %
fält 30 %100 %
GPU NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti (Blackwell)
Klocka 2588 MHz boost (referens 2452 MHz)
Minne 16 GB GDDR7 - 256-bit, 28 Gbps
Utgångar 3x DisplayPort 2.1b / 1x HDMI 2.1b
Mått 342 x 142 x 70 mm
Nätaggregat 750 W rekommenderat

Alla mått och utföranden finns i tillverkarens egen specifikation.

9 Betyg / 10

Gigabyte RTX 5070 Ti Gaming OC - grafikkortet för 1440p-gaming med marginal uppåt

RTX 5070 Ti är kortet där 1440p slutar vara en fråga. Tom's Hardware kallar det en utmärkt lösning för 1440p i native och för 4K med uppskalning påslagen. De är samtidigt raka med att generationslyftet inte är stort mot föregångaren.

Prestandan skiljer knappt mellan korten. TechSpot körde nio olika 5070 Ti i samma labb, och mellan dem skilde det som mest 3 procent i FPS. Det du faktiskt väljer mellan är kylning och ljud.

Där vinner Gaming OC. Efter en timme Crimson Desert i ett ATX-chassi vid 21 grader var det svalast av alla nio på 57 grader, och bland de tystare. När TechSpot ställde alla kort på samma ljudnivå låg det fortfarande i täten. Gigabyte har dessutom klockat kortet till 2 588 MHz boost mot referensens 2 452.

Priset för den svala kylaren är storleken. Kortet är 342 millimeter långt och 70 millimeter tjockt enligt Gigabyte, och TechSpot räknar det till de största av de nio korten. Mät chassit innan du beställer.

RTX 5070 Ti mot 5080 och RX 9070 XT - var gränsen går

Kortet sitter mellan två picks i vår genomgång, och gränsen går på olika ställen beroende på vad du kör.

Uppåt mot RTX 5080. I 4K native ger Tom's hierarki 5080:an 77,4 FPS mot 68,6 för 5070 Ti, och det glappet stänger ingen fabriksöverklockning när korten bara skiljer några procent inom klassen. Vill du ha 4K på hög uppdateringsfrekvens med tungt ljus är det 5080:an som gäller, och det är precis så rangordningen ser ut.

Åt sidan mot RX 9070 XT. I ren rastrering ligger korten nära varandra, 116,8 mot 116,5 FPS i 1440p enligt Tom's hierarki. Skillnaden sitter någon annanstans: slår du på ray tracing drar NVIDIA-kortet ifrån, och DLSS 4 har bredare spelstöd än FSR 4. Kör du mest raster och vill ha kronorna någon annanstans är AMD-kortet en pinne ner det vassare köpet.

Vem ska hoppa över den? Sitter du på en 1080p-skärm är det här mer kort än du behöver, och pengarna gör mer nytta på processorn eller skärmen. Sitter du redan på ett 4070 Ti Super kallar Tom's lyftet inkrementellt. Men för 1440p-gamern som vill ha ultra utan att tänka på det, och en kylare som håller sig sval, är det här vårt NVIDIA-val i skiktet under 5080:an.

+ Styrkor

  • Svalast av nio 5070 Ti-kort i TechSpots test - 57 grader efter en timme Crimson Desert, och bland de tystare
  • 16 GB GDDR7 på 256 bitar - minnet blir inte taket när du drar upp texturerna i 1440p eller kliver mot 4K

− Svagheter

  • 342 millimeter långt och 70 millimeter tjockt - den stora kylaren är det som håller kortet svalt, men mät chassit innan du beställer
  • Lyftet mot ett 4070 Ti Super är inkrementellt (Tom's) - sitter du redan där märks det knappt i spelen du kör
N° 04/08

Asus Radeon RX 9070 XT Prime OC

Mellanklass
Tillverkare Asus
Asus Radeon RX 9070 XT Prime OC grafikkort 2026

Bäst för Rå raster-prestanda per krona

AMD:s RX 9070 XT äger raster-värdet i mellanklassen för 1440p maxat, med 16 GB GDDR6. Asus Prime skalar bort pyntet - allt du behöver, inget du inte behöver.

Annonslänk

Modelljämförelser (8 grafikkort)

Spelprestanda 55 %
fält 30 %100 %
GPU AMD Radeon RX 9070 XT (RDNA 4)
Minne 16 GB GDDR6 - 256-bit, 20 Gbps
Längd 312 mm
Kylning Prime - dual BIOS, alu-backplate
Buss PCIe 5.0

Alla mått och utföranden finns i tillverkarens egen specifikation.

8.9 Betyg / 10

Asus RX 9070 XT Prime - AMD:s raster-grafikkort mot NVIDIA i 1440p-gaming

Här står valet mot NVIDIA-grannen på ren FPS per krona. RX 9070 XT är AMD:s vassaste mellanklassare och ger mycket ren rasterprestanda för pengarna i 1440p - och de 16 gigabyten gör att det biter sig fast långt upp i listan. TechSpot testade 14 olika 9070 XT-modeller och pekade ut vår Asus Prime som den avskalade, "fairly basic". Kortet har alu-backplate, dual BIOS och en solid uppsättning videoutgångar. Du betalar inte för pynt.

Köp-logiken är ärlig och enkel. Är ren raster-FPS det du jagar, och lägger du mest tid på e-sporttitlar som Apex Legends och Rainbow Six, eller spel utan tung ray tracing, tar AMD-kortet prisklassen. Lutar du tungt åt path tracing i Cyberpunk eller vill ha DLSS-ekosystemet och frame generation i flest spel, gå över till RTX 5070 Ti eller 5070 i stället. Det är där 9070 XT tappar mark. Resten av tiden är det mer kort för pengarna än NVIDIA-grannen.

Vilken 9070 XT ska du köpa - och varför Prime räcker

Eftersom alla 9070 XT använder samma AMD-GPU spänner modellvalet bara över någon enstaka procent i prestanda - kylning, ljud och byggkvalitet avgör mer. Genomgången av 14 kort spände över en rejäl prisbredd, med Sapphire Nitro+ bland testets dyrare modeller en bit upp.

Men för de flesta är det onödigt att betala mer. Vår Asus Prime ligger i den nedre delen av prisspannet, och det är också hela dess argument. TechSpot placerar den nära botten i både kyl- och gaming-testen av fjorton kort, och skriver rakt ut att det finns bättre alternativ. Går du upp en modell får du en märkbart kallare kylare.

Vi väljer ändå Prime här, för chippet är detsamma och pengarna gör mer nytta i en bättre skärm. Men det är ett prisval, inte ett kylval, och så ska du läsa det.

+ Styrkor

  • 16 GB och stark raster-prestanda per krona i 1440p
  • Prime = den avskalade Asus 9070 XT med allt väsentligt (TechSpot)

− Svagheter

  • NVIDIA leder fortfarande på ray tracing och DLSS-ekosystemet
  • GDDR6 (20 Gbps) - lägre bandbredd än 5070 Ti:s GDDR7

FPS-test

Se RX 9070 XT mot RTX 5070 Ti i 52 spel - 1440p och 4K

Valet mellan AMD och NVIDIA i den här klassen avgörs spel för spel, inte på ett snitt. Hardware Unboxed kör RX 9070 XT mot RTX 5070 Ti genom 52 titlar i 1440p och 4K, så du ser var korten går jämnt och var de skiljer sig. Håll koll på spelen med ray tracing påslagen, det är där NVIDIA-kortet brukar dra ifrån, och kolla om dina egna huvudspel finns med i listan.

N° 05/08

Asus Dual GeForce RTX 5070 OC

Nvidia-valet i mellanklass
Tillverkare Asus
Asus Dual GeForce RTX 5070 OC grafikkort 2026

Bäst för 1440p på DLSS-vägen

För 1440p-gamern i NVIDIA-lägret bär RTX 5070 hela DLSS 4-arsenalen med Multi Frame Generation och 12 GB GDDR7. Kompakta Asus Dual lirar high-refresh med god marginal.

Annonslänk

Modelljämförelser (8 grafikkort)

Spelprestanda 45 %
fält 30 %100 %
GPU NVIDIA GeForce RTX 5070 (Blackwell)
Minne 12 GB GDDR7 - 192-bit, 28 Gbps
Kärnor 6 144 CUDA
Längd 249 mm
Buss PCIe 5.0

Alla mått och utföranden finns i tillverkarens egen specifikation.

8.6 Betyg / 10

Asus RTX 5070 Dual - grafikkortet som köper dig DLSS-ekosystemet för 1440p-gaming

RTX 5070 vinner på mjukvaran: DLSS 4, Multi Frame Generation och bredare spelstöd för uppskalning och frame gen än AMD:s FSR. Tom's Hardware noterar att själva prestandalyftet mot 4070 är litet - drygt 6% på pappret, runt 20% i praktiken - men det du köper här är ekosystemet, inte rå kraft.

Asus Dual-versionen nöjer sig med två fläktar och en fabriks-OC, och den nätta längden glider ner i de flesta chassin. För 1440p-gaming på hög uppdateringsfrekvens finns det luft kvar, särskilt med DLSS påslaget.

Det du ger upp är minnet. 12 GB VRAM mot 9070 XT:s 16 GB. I dagens 1440p-spel är det sällan ett problem, men kör du tunga texturpaket eller vill ha marginal flera år fram är AMD:s extra minne en reell fördel.

RTX 5070 mot RX 9070 XT - 12 GB-frågan du måste avgöra

Det stora valet i klassen står mot AMD:s RX 9070 XT. Spelar du RT-tunga singleplayer-titlar som Cyberpunk eller Alan Wake 2, eller vill ha frame gen i flest spel, lutar allt åt 5070 och DLSS 4. I praktiken håller 5070 jämna 1440p-FPS i RT-titlar med DLSS 4 påslaget, där ett rent raster-kort får kämpa. Det är där NVIDIA-valet betalar sig. Spelar du i stället mest raster-titlar och e-sport är 9070 XT den vassare satsningen. Inget oavgjort. Spela efter vad du faktiskt kör.

+ Styrkor

  • Hela DLSS 4-ekosystemet + MFG, kompakt 249 mm-kort
  • +20% mot RTX 4070, ~50% mer compute än 3070 (Tom's)

− Svagheter

  • 12 GB mot AMD-grannens 16 GB - mindre marginal när spelen börjar kräva mer texturminne
  • Litet rå-kraftslyft mot RTX 4070 (Tom's) - vinsten ligger i DLSS 4, inte i mer kraft

Våra partnerbutiker

Annonslänkar

N° 06/08

Gigabyte Radeon RX 9070 GRE Gaming OC

AMD-valet i mellanklass
Tillverkare Gigabyte
Gigabyte Radeon RX 9070 GRE Gaming OC grafikkort 2026

Bäst för 1440p på ultra utan att kliva upp i klass

RX 9070 GRE tar 1440p på ultra utan att du behöver kliva upp i XT-klassen. RDNA 4 med FSR 4 följer med, och TechPowerUp kallar 12 GB rätt mängd för det här skiktet.

Annonslänk

Modelljämförelser (8 grafikkort)

Spelprestanda 41 %
fält 30 %100 %
GPU AMD Radeon RX 9070 GRE (RDNA 4)
Klocka Game clock 2340 MHz - boost upp till 2920 MHz
Minne 12 GB GDDR6 - 192-bit, 18 Gbps
Utgångar 2x DisplayPort 2.1a / 2x HDMI 2.1b
Längd 288 mm
Buss PCIe 5.0

Alla mått och utföranden finns i tillverkarens egen specifikation.

8.5 Betyg / 10

Gigabyte RX 9070 GRE - grafikkortet för 1440p-gaming en klass under XT:n

Vill du ha 1440p på ultra utan att kliva upp i XT-klassen är det här kortet som gör jobbet. TechPowerUp mätte att GRE:n hamnar åtta procent bakom RTX 5070 i 1440p och 28 procent före RTX 5060 Ti. Ett rejält kliv upp från insteget, alltså, och ett litet kliv ner från NVIDIA:s mellanklass.

Samma kisel, en skärning till. GRE:n sitter på samma Navi 48 som RX 9070 och 9070 XT, men med 3072 beräkningsenheter mot non-XT:ns 3584, alltså sjutton procent färre enligt TechPowerUp. Minnesbussen går på 192 bitar i stället för 256 och bär 12 GB. Det är där pengarna sparas, och det är också där gränsen ligger.

Och 12 GB är ingen fälla i den här upplösningen. TechPowerUp är rak på den punkten: mängden är rätt för skiktet, och i 1080p och 1440p slår du inte i taket i något aktuellt spel. RTX 5070 bär samma 12 GB. Det är först när du drar upp till 4K det tar emot, och Tech-Critter pekar då på bandbredden snarare än på minnesmängden.

Kartongen säger 220 W, labben säger mer. Tech-Critter mätte 244 W som mest under tung load på just den här modellen, TechPowerUp landar runt 250 W för GRE:n i spel och skriver att även ett billigt aggregat klarar det. Kylaren höll 64 grader på kärnan i deras test. Två åttapinnarskontakter, ingen adapterkedja, och två HDMI-utgångar i stället för referensens enda, vilket Tech-Critter framhåller för den som kör två skärmar.

RX 9070 GRE mot RTX 5070 och RX 9060 XT - var gränsen går

GRE:n hamnar mitt emellan två kort vi redan har i genomgången, och valet handlar om vad du är beredd att lägga och vad du spelar.

Uppåt mot RTX 5070. Två labb har mätt samma sak och landat på samma svar: ungefär åtta procent skiljer i 1440p. Tech-Critters egna spelsiffror visar spannet, från 97 mot 106 i Cyberpunk 2077 till 120 mot 126 i Assassin's Creed Mirage. Men se på lägstavärdena också, inte bara snittet: i Mirage ligger GRE:ns 1 %-low på 76 mot NVIDIA-kortets 90, alltså ett bredare gap än snittet antyder. Det är där du känner skillnaden när det blir stökigt på skärmen.

Nedåt mot RX 9060 XT. Tom's hierarki sätter GRE:n på 86,6 FPS i 1440p mot 67,3 för RX 9060 XT 16GB, i samma svit och utan uppskalning. Vårt budgetkort är 8 GB-versionen, som TechPowerUp mätte ytterligare fem procent efter 16 GB-kortet i 1080p. Klivet upp till GRE:n ger alltså både mer bildflöde och 12 GB i stället för 8. Kör du 1440p och tänker sitta kvar där i några år är det klivet det som märks mest i den här delen av listan.

Vem ska hoppa över den? Vill du ha bredast uppskalning och bildgenerering i flest spel ligger NVIDIA-vägen kvar en pinne upp, och TechPowerUp menar att det stödet är vad som avgör för många köpare. Sitter du på 4K-skärm ska du inte heller stanna här. Men för 1440p-gamern som vill ha ultra-inställningar utan att gå upp i klass är GRE:n vårt AMD-val i det här skiktet.

+ Styrkor

  • 1440p på ultra är hemmaplanen - TechPowerUp mätte 28 procent mer FPS än RTX 5060 Ti och pekar ut just den upplösningen som kortets bästa
  • Två 8-pins kontakter och runt 250 W i spel - TechPowerUp skriver att även ett billigt aggregat klarar det, och ingen adapterkedja behövs

− Svagheter

  • DLSS har bredare spelstöd än FSR 4, och TechPowerUp menar att det stödet är vad som avgör för många köpare
  • 12 GB på 192-bitars buss bär 1440p, men drar du upp till 4K sätter bandbredden taket (Tech-Critter)

Våra partnerbutiker

Annonslänkar

N° 07/08

ASUS Dual Radeon RX 9060 XT 8GB

Bästa budget
Tillverkare ASUS
ASUS Dual Radeon RX 9060 XT 8GB grafikkort 2026

Bäst för 1080p på AMD-sidan

Budgetkortet som drar längst i vår genomgång: lite före RTX 5060 i labbens snitt, och det tappar mindre när minnet blir trångt. Priset är 8 GB som kräver att du ställer in spelen själv.

Annonslänk

Modelljämförelser (8 grafikkort)

Spelprestanda 31 %
fält 30 %100 %
GPU AMD Radeon RX 9060 XT (RDNA 4)
Minne 8 GB GDDR6 - 128-bit, 20 Gbps
Längd 202 mm
Buss PCIe 5.0 x16
Nätaggregat 550 W rekommenderat
Klass 1080p högt

Alla mått och utföranden finns i tillverkarens egen specifikation.

8.2 Betyg / 10

ASUS Dual RX 9060 XT 8GB - vårt budget-grafikkort för 1080p-gaming

Budgetklassen står mellan två 8 GB-kort, och vi lägger RX 9060 XT överst. TechPowerUp snittade hela sin testsvit och fick 9060 XT 8GB tre procent före RTX 5060 i 1080p och fem procent före i 1440p. I 1080p kallar de det i praktiken lika snabbt. Det som skiljer är vad som händer när minnet blir trångt.

RX 9060 XT kör på sexton PCIe-banor, RTX 5060 på åtta. När spelet vill ha mer än 8 GB flyttas data ut till datorns RAM över just den bussen, och TechPowerUp såg att Nvidia-kortet "drops much harder than AMD's Radeon" när det händer. Deras slutsats är att RDNA 4 klarar trångt videominne bättre än Blackwell. Därför tar AMD-kortet budgetplatsen.

Räkna med att ställa in spelen själv. TechPowerUp kallar det "definitely a 1080p card", och de fick varje spel i sin testsvit att gå bra i 1080p, men bara med inställningar de själva finjusterat. Väljer du en färdig profil och kör, får du inte ut det bästa. ASUS Dual-versionen är 202 mm lång och ASUS rekommenderar ett 550 W-aggregat, så den går in i de flesta budgetbyggen.

RX 9060 XT 8GB eller 16 GB - vad du byter bort

Den stora frågan är minnet. TechSpot ställde 8 GB-versionen mot 16 GB i 1440p med uppskalning, och när bufferten tog slut blev skillnaden enorm. I Stalker 2 på Epic var 16 GB-kortet 145 procent snabbare, och i Oblivion Remastered på Ultra sjönk 8 GB-kortet till 19 FPS i snitt. Deras dom är hård: "please avoid the 8GB versions".

Varför står kortet då här? För att 16 GB kostar betydligt mer sedan minnesbristen slog till. Tom's Hardware räknade i februari 2026 fram ett gap på $140 mellan versionerna i USA, mot $50 före bristen, och kallar 8 GB "a sensible trade-off" om du prioriterar värde. Kortet klarar enligt dem "most modern triple-A titles smoothly at 1080p", så länge du håller bildinställningarna på en rimlig nivå.

Vem ska välja bort det? Den som spelar i 1440p, vill köra texturpaket på max eller räknar med att ha kortet i många år. Då är RX 9070 GRE med 12 GB rätt kliv upp. Spelar du 1080p och inte har något emot att ställa in spelen, är det här vårt budgetval.

+ Styrkor

  • Lite snabbare än RTX 5060 i både 1080p och 1440p enligt TechPowerUp, på en fullbred PCIe x16-buss
  • Tappar mindre än Nvidias 8 GB-kort när minnet tar slut - RDNA 4 hanterar trång VRAM bättre enligt TechPowerUp

− Svagheter

  • 8 GB VRAM - TechSpot mätte 16 GB-versionen mer än dubbelt så snabb i flera tunga 1440p-spel och avråder från 8 GB-korten
  • FSR når inte DLSS i alla spel - TechPowerUp skulle välja Nvidia-kortet vid samma pris för uppskalningens skull

FPS-test

Se våra två budgetkort mot varandra i 1080p och 1440p

Det här är exakt våra två budgetval i samma maskin: ASUS Dual RX 9060 XT 8GB mot Gigabyte RTX 5060 Windforce Max OC. PC Support & Gaming Test kör dem i 1080p och 1440p, både i native-upplösning och med ray tracing, DLSS 4, FSR 4 och bildgenerering påslaget. Titta på de spel du själv kör, och håll koll på hur korten klarar 1440p, där 8 GB börjar ta slut.

Våra partnerbutiker

Annonslänkar

N° 08/08

Gigabyte GeForce RTX 5060 Windforce Max OC

Budget alternativ
Tillverkare Gigabyte
Gigabyte GeForce RTX 5060 Windforce Max OC grafikkort 2026

Bäst för 1080p med DLSS 4

Nvidias väg in i budgetklassen. RTX 5060 går i stort sett jämnt med RX 9060 XT 8GB i 1080p, och det som avgör är DLSS 4, uppskalningen som väger tyngre än några procent ren prestanda.

Annonslänk

Modelljämförelser (8 grafikkort)

Spelprestanda 30 %
fält 30 %100 %
GPU NVIDIA GeForce RTX 5060 (Blackwell)
Minne 8 GB GDDR7 - 128-bit, 28 Gbps
Längd 199 mm
Klass 1080p högt
Extra DLSS 4 + Multi Frame Generation
Nätaggregat 550 W rekommenderat

Alla mått och utföranden finns i tillverkarens egen specifikation.

8.1 Betyg / 10

Gigabyte RTX 5060 Windforce Max OC - grafikkort i budgetklass för 1080p med DLSS 4

RTX 5060 är Nvidias insteg, och i 1080p är skillnaden mot RX 9060 XT 8GB liten. TechPowerUp mätte AMD-kortet tre procent före i 1080p och kallar korten i praktiken lika snabba där. Ändå skriver W1zzard att han vid samma pris "definitely" hade valt kortet med DLSS. Skälet är uppskalningen: DLSS ger bättre bild än FSR och finns i fler spel.

TechRadar fick Marvel Rivals att flyta på 250-260 fps i 1080p. Läs siffrorna rätt: TechRadar körde ALLA sina tester med DLSS i kvalitetsläge och bildgenerering påslagen. Cyberpunk-talet, 121 fps, är dessutom uppmätt med path tracing, och de noterar själva dippar ner mot 30-40 fps. Gigabytes Windforce Max OC är 199 mm lång och tar två platser, så den går in i nästan vilket chassi som helst.

RTX 5060 eller RX 9060 XT - när Nvidia-kortet är rätt val

Välj RTX 5060 om du spelar 1080p och vill att uppskalningen ska göra jobbet. DLSS 4 och Multi Frame Generation finns i fler spel än AMD:s motsvarighet, och där får du både FPS och skarp bild utan att leta inställningar.

Känn begränsningen innan du köper. Kortet har 8 GB och kör på åtta PCIe-banor, och TechPowerUp såg det tappa mer än RX 9060 XT när minnet tar slut, med ett glapp som växer till 17 procent i 4K. TechSpot är hårdare och skriver att kortet "will almost certainly age incredibly poorly". Spelar du 1440p eller vill ha marginal för fler år är RX 9070 GRE med 12 GB klivet upp.

+ Styrkor

  • DLSS 4 och Multi Frame Generation - TechPowerUp väljer Nvidia-kortet vid samma pris för uppskalningens skull
  • Kompakt 199 mm och två platser - passar små chassin och billiga byggen

− Svagheter

  • 8 GB på bara åtta PCIe-banor - TechPowerUp såg kortet tappa hårdare än RX 9060 XT när minnet tar slut
  • TechSpot kallar det "not a product we can recommend at that price" och tror att det åldras dåligt
GUIDE

Så väljer du grafikkort för gaming

Vilket grafikkort passar din rigg - upplösning, RT och nätaggregat

Valet börjar med skärmen, inte kortet. Fem frågor avgör vad som faktiskt passar.

1. Vilken upplösning och uppdateringsfrekvens? 1080p 144 Hz klaras av RTX 5060 eller RX 9060 XT på höga inställningar. 1440p 144 Hz är sweet spot för RTX 5070 och RX 9070 XT. 4K 120 Hz vill ha RTX 5080 som golv, och 4K med tung ray tracing utan uppskalnings-kompromisser är i praktiken bara RTX 5090. Matcha grafikkortet för gaming mot skärmen, inte tvärtom. En 144 Hz-panel ritar om bilden 144 gånger i sekunden, så visar den inte fler än 144. Men det som renderas däröver är inte bortkastat: fler renderade bilder sänker latensen, och det är därför tävlingsspelare kör långt över sin skärms uppdateringsfrekvens. Vill du bara ha snygg bild är överskottet däremot ingen vinst.

2. Är ray tracing prioritet eller bonus? Basal RT med DLSS klarar mellanklassen; path tracing vill ha RTX 5080 med DLSS som golv, och RTX 5090 för det utan kompromisser. Bryr du dig inte om RT matchar AMD NVIDIA i raster klass för klass, och då avgör priset.

3. Vad har du för nätaggregat och chassi? De två största korten behöver kraftigt nätaggregat och en 16-pins-kontakt (12V-2x6), och de är 342 och 348 mm långa i vår genomgång. Mät innan du beställer, och läs avsnittet om nätaggregat i teknikdelen.

4. NVIDIA- eller AMD-ekosystem? DLSS 4 och Reflex mot FSR och FreeSync. Tung ray tracing och bredast uppskalning lutar åt NVIDIA; ren raster i 1440p åt AMD, där priset avgör.

5. Är CPU:n flaskhalsen? I 1080p är pixelarbetet litet, så GPU:n blir klar snabbt och får vänta på att CPU:n matar nästa frame - då är det den svaga processorn som begränsar, och ett dyrare kort ger samma FPS. I 4K mångdubblas pixelarbetet och GPU:n blir åter den långsamma länken. Balansera klassen mot processorn du faktiskt har.

Vad du spelar avgör vilket grafikkort du behöver

Upplösningen säger vad grafikkortet måste orka. Vad du faktiskt startar säger om du behöver orken alls. Fem sätt att spela, och vad vart och ett gör med köpet.

1. Tävlings-skjutspel. Processorn sätter taket oftare än kortet. ProSettings landar på ett RTX 5080 för den som spelar Counter-Strike 2 seriöst, och kallar RTX 5090 overkill: prispåslaget matchar inte de extra FPS du får ut. Vårt råd går längre ner: spelar du mest CS2 i 1080p gör kronorna mer nytta på processorn och skärmen.

2. Öppen värld med path tracing. Raka motsatsen: här är det kortet som avgör hur långt path tracing bär. Tom's Hardware körde Cyberpunk 2077 i 4K med path tracing och uppskalningen i kvalitetsläge, och fick 59 FPS på ett RTX 5090 mot 43 på ett RTX 4090. Med uppskalningen redan påslagen är det klassen på kortet som skiljer, inte fler reglage.

3. Väloptimerad ny titel. Alla nya spel är inte tunga. För ARC Raiders anger Embark ett RTX 2070 som rekommenderad nivå för 1440p och 60 FPS, och sparar RTX 4070 Ti, RTX 5070 eller RX 7900 XTX till sin Epic-nivå med 90 FPS och uppskalningen i kvalitetsläge. Det är utvecklarens egna mål, inte oberoende mätningar. Men en titel från 2025 som siktar så lågt på sin rekommenderade nivå flyttar hela köpet ett snäpp ner.

4. Låst framerate. Ett tak kapar toppfarten, men inte behovet av marginal. Elden Ring ligger låst på 60 FPS, och SweClockers mätte på lanseringsdagen 2022, på ett RTX 3080 och ett RX 6800 XT, att snittet nåddes i varje upplösning de testade medan lägstavärdena svajade. Det är lägstavärdena marginalen jobbar mot. Hackar det när nya shaders kompileras hjälper däremot inget kort i världen.

5. Sandlådan du bygger i. I sin devblogg 2023 avrådde Facepunch själva från att köpa ett nytt grafikkort för Rust, eftersom det inte ger den förbättring du väntar dig. I samma stycke avråder de lika tydligt från att köpa en dyrare processor utifrån deras siffror, eftersom prestandan kan ändras. De varnar alltså för att handla på just de talen, men riktningen är entydig: processorn är flaskhalsen, och kortet är den del du kan snåla på.

Spelar du brett över flera av de här: köp efter den tyngsta. Inställningarna tar dig en bit, men de gör inte om ett kort till nästa klass.

VRAM, frame gen-FPS, nätaggregat och native-tester - fyra GPU-fällor 2026

Samma misstag återkommer när folk köper grafikkort för gaming. Här är de fyra som kostar mest.

Att underskatta VRAM. 8 GB räcker i många spel, men när bufferten spränger faller snittet tungt. Hardware Unboxed mätte Horizon Forbidden West och fann 40 procent mot 16 GB, och vilket läge du hamnar i beror på din spelmeny - vad som händer med bildflödet reder vi ut i teknik-avsnittet. Regel: välj 16 GB-varianten när den finns till rimlig peng. Våra två budgetkort har 8 GB och är 1080p-kort, och vill du ha marginal för 1440p pekar vi på RX 9070 GRE med 12 GB.

Att läsa frame gen-FPS som äkta FPS. En FPS-siffra med bildgenerering styr som en bråkdel så många äkta bilder: hälften i dubbelt läge, en fjärdedel i fyrdubbelt. Och latensen blir sämre, inte bara oförändrad. Beslutet är enkelt. Stäng av den i tävlings-FPS, slå på den i singleplayer.

Att underdimensionera nätaggregatet. En 5080 på ett gammalt 650 W-aggregat med adapter kan slå av skyddet mitt i spelet. Kör ATX 3.1 med 16-pins-kontakten rakt i kortet.

Att lita på "Native 4K"-tester utan att kolla DLSS-läget. Mycket marknadsförings-grafik körs med DLSS Performance - spelet renderar då i 1080p och skalar sedan upp. Native 4K är betydligt tyngre. Kolla metodiken innan du jämför siffror.

Bästa grafikkort 2026 i varje prisklass - vad du behöver för 1080p, 1440p och 4K

High-end

Här köper du 4K-prestanda och path tracing utan kompromisser - och den senaste arkitekturens fulla funktionsuppsättning. Du betalar för marginalerna.

  • 4K på hög uppdateringsfrekvens, path tracing med DLSS
  • 16 GB VRAM eller mer, bred minnesbuss
  • Kräver 850 W+ nätaggregat, och för RTX 5090 anger NVIDIA 1000 W - plus 16-pins-kontakt
  • Fysiskt stort kort - mät chassit före köp

Mellanklass

Hemmaplan för 1440p. Här står valet ofta mellan NVIDIA:s DLSS-ekosystem och AMD:s rasterprestanda - båda räcker långt med marginal framåt.

  • 1440p på höga inställningar med god marginal
  • 12-16 GB VRAM beroende på lag
  • Meningsfull ray tracing med upscaling påslaget
  • 650-750 W nätaggregat räcker oftast

Budget

Ingångsnivån för seriös gaming. 1080p på höga inställningar och hela uppskalnings-arsenalen - men håll koll på VRAM, det är där minnet först blir för litet.

  • 1080p på höga inställningar
  • 8 GB i vårt urval; 12 GB (RX 9070 GRE) är klivet för 1440p
  • DLSS 4 eller FSR följer med ner i pris
  • Räcker med ett vanligt nätaggregat
FAQ

Vanliga frågor

Kort svar: RTX 5090 är vårt val som bästa grafikkort 2026. Inget kort spelar snabbare, men det är byggt för den som pressar 4K på hög uppdateringsfrekvens och är beredd att betala för att ligga överst. De flesta ska kliva ett par snäpp ner. Siktar du på 4K men vill slippa 5090-priset landar du på RTX 5080, som ger high-end 4K för rejält mindre. Ett steg under 5080 står RTX 5070 Ti, med 16 GB och samma DLSS 4 för den som spelar 1440p men vill ha reserv för 4K. Spelar du 1440p är mellanklassen rätt hylla. RX 9070 XT är vårt val för ren raster, RTX 5070 kliver in om du vill ha DLSS 4 och ray tracing, och RX 9070 GRE är det billigare klivet till 1440p med 12 GB. Kör du 1080p eller har en stramare budget är RX 9060 XT 8GB vårt val i budgetskiktet, med RTX 5060 som Nvidia-alternativet om du vill ha DLSS 4. Tumregeln: köp efter skärmen du faktiskt spelar på, inte efter den dyraste raden. Matcha kortet mot upplösning och budget, så får pengarna jobba där de märks.

För stabil 4K-gaming är RTX 5080 vårt golv - den driver de flesta titlar på höga inställningar med marginal, och med DLSS 4 påslaget även tunga spel. Vill du ha 4K på riktigt hög uppdateringsfrekvens, eller path tracing utan uppskalnings-kompromisser, är RTX 5090 i praktiken det enda kortet som klarar det helt obekymrat. Mellanklassen når längre än många tror: Tom's hierarki mäter RX 9070 XT till 65,8 FPS i 4K utan uppskalning och pekar ut den som ingången till 4K på 60 FPS. I de tyngsta AAA-titlarna får den ändå luta sig mot uppskalning. Mellan de två står RTX 5070 Ti, med samma 16 GB som 5080. Sikta på minst 16 GB för 4K, eftersom upplösningen äter minne, och läs frågan om nätaggregat nedan innan du köper. Köp inte över din skärm. Sitter du på en 1440p-panel ger pengarna mer prestanda längre ner bland grafikkorten.

Räkna med minst 12 GB för 1440p och minst 16 GB för 4K, särskilt om grafikkortet ska hålla i tre år eller mer. 8 GB räcker för 1080p i många spel, men när bufferten tar slut rasar snittet i stället för att sjunka lite. I TechSpots test av RX 9060 XT i 1440p var 16 GB-versionen 145 procent snabbare i Stalker 2, där 8 GB-kortet blev "essentially unplayable". Därför står våra 8 GB-kort i budgetklassen som 1080p-kort. Mängden är ändå bara halva bilden: bandbredden avgör hur snabbt minnet jobbar, och den går vi igenom i teknikdelen längre ner.

Välj NVIDIA för tung ray tracing och path tracing, AMD när du mest spelar ren raster. NVIDIA (RTX) har det bredaste uppskalnings-ekosystemet i DLSS 4 och leder på frame gen och Reflex-latens i flest spel. AMD (Radeon) matchar NVIDIA i raster klass för klass, och RDNA 4-generationen har hämtat in mycket av det gamla ray tracing-försprånget, men path tracing är fortfarande NVIDIA:s mark. Vår lineup speglar det: AMD står i både mellanklass och budget, och där två kort presterar lika i dina spel avgör priset i pristabellen. Det finns inget objektivt rätt svar, bara rätt för din användning.

DLSS 4 är NVIDIA:s uppskalningsteknik. Grafikkortet renderar spelet i lägre upplösning och bygger upp en skarpare bild med en AI-modell, vilket frigör prestanda. Frame Generation går ett steg längre och skjuter in AI-genererade mellanbilder mellan de renderade - Multi Frame Generation på RTX 50 kan lägga till upp till tre genererade bilder mellan varje renderat par. Här är haken du måste förstå: Frame Generation jämnar ut bildflödet för ögat, men ger dig ingen snabbare styrning. Reaktionskänslan hänger kvar på de bilder kortet faktiskt renderar, så 120 FPS med bildgenerering i dubbelt läge styr som 60. I fyrdubbelt läge mätte Hardware Unboxed att samma 120 FPS känns närmare 30. I e-sportspel bör du stänga av den - där räknas varje millisekund latens. För singleplayer-AAA, där bildflöde betyder mer än reaktionstid, är den ofta klart värd det. Räkna alltså inte FG-siffran som äkta FPS rakt av.

Från 550 W för budgetkorten upp till 1000 W för RTX 5090. ASUS och Gigabyte rekommenderar 550 W för våra två budgetkort, ASUS anger 750 W för både RTX 5070 och RX 9070 XT, RTX 5080 vill ha 850 W och NVIDIA sätter 1000 W som systemkrav för 5090. Wattalet är ändå bara halva sanningen, eftersom korten spikar kortvarigt långt över sin märkeffekt när tunga scener startar. Ett gammalt aggregat med adapterkabel kan slå av skyddet på en sådan spik. Köp därför ett ATX 3.1-aggregat med direkt 16-pins-kabel till RTX 5080 och 5090. Vilka aggregat vi rekommenderar står på sidan om nätaggregat.

Sällan, om du redan har ett 4080 eller 4090. PCWorld mätte RTX 5080 till runt 15 procent snabbare än 4080 Super i 4K, och ett 4090 var ungefär lika mycket snabbare än 5080. Från ett 4090 är det bara RTX 5090 som är ett verkligt kliv: i Cyberpunk 2077 med path tracing i 4K mätte Tom's Hardware 59 FPS mot 43. Längre ner i klasserna är stegen också måttliga, med RTX 5070 runt 20 procent före 4070 enligt Tom's Hardware. Det nya du får är Multi Frame Generation, som jämnar ut bildflödet men inte gör styrningen snabbare. Vårt råd: uppgradera inom samma klass bara om ditt kort inte längre klarar spelen du kör, och kliv hellre upp en klass än byt till samma klass i ny generation.

TEKNIK

Tekniken i ett grafikkort - vad som avgör gaming-prestandan

Tekniken i ett grafikkort 2026 - Blackwell, RDNA 4, GDDR7, ray tracing och DLSS 4 i översikt Klicka för större bild

Ett grafikkorts datablad 2026 är fullt av siffror som ska imponera - 32 GB, 21 760 kärnor, 575 W. Men det som avgör hur spelet känns är arkitekturen bakom siffrorna: varför bandbredd slår ren minnesmängd, var path tracing-prestandan kommer ifrån, och vad effekt-spikarna gör med ditt nätaggregat. Här är fysiken under huven.

Blackwell mot RDNA 4 - två arkitekturer, olika styrkor

Två arkitekturer styr gamingmarknaden 2026, och de är byggda för olika saker. Båda tillverkas hos TSMC, men där tar likheten slut.

NVIDIA Blackwell. Det största chippet, GB202 i RTX 5090, håller enligt TechPowerUp samma grundstruktur som tidigare generationer, men med ny SM-design, 4:e generationens RT-kärnor och 5:e generationens Tensor-kärnor. Det du märker av det: snabbare path tracing, bättre DLSS 4 och högre rå raster.

AMD RDNA 4. Allt kretsar kring RT-revansch. Efter RDNA 3:s svaga ray tracing har AMD stängt en stor del av gapet - RX 9070-serien gör meningsfull RT i 1440p - plus dedikerad AI-acceleration via RDNA 4:s AI-acceleratorer och ett FSR 4 som för första gången bygger på maskininlärning. Men i de tyngsta path tracing-titlarna ligger AMD fortfarande bakom: gapet har krympt, inte försvunnit.

Vad det betyder för köpet: Är path tracing prioritet är NVIDIA vägen, med RTX 5080 och DLSS som golv och RTX 5090 för det utan kompromisser. Spelar du mest raster i 1440p matchar AMD NVIDIA klass för klass, och då avgör priset i pristabellen.

Därför rankar vi inte på klockfrekvens. MHz går inte att jämföra mellan arkitekturer. RDNA 4 klockar märkbart högre än Blackwell - ett AMD-mellanklasskort kan visa fler megahertz än Nvidias snabbaste kort - men varje arkitektur uträttar olika mycket arbete per klockcykel, så frekvensen säger ingenting om prestanda mellan lägren. Ett kort med högre siffra kan vara det långsammare. Klocktal betyder bara något inom samma arkitektur, och därför håller vi det utanför jämförtabellen och rankar på faktisk prestanda, VRAM och pris.

Hur mycket snabbare blir ett dyrare grafikkort? Stegen i 1080p, 1440p och 4K

Hur mycket ett dyrare grafikkort drar ifrån beror på upplösningen. Avståndet mellan två kort är inte detsamma i 1080p som i 4K, och därför måste en rangordning läsas i den upplösning du faktiskt spelar i.

Talen kommer från samma svit. Tom's Hardware kör varje kort genom elva spel och redovisar geometriskt medel, native och utan vare sig uppskalning eller bildgenerering, på en rigg med Ryzen 7 9800X3D. Att metoden är identisk för varje kort är hela poängen: talen går att ställa mot varandra, vilket tal ur olika recensioner med olika spelmenyer inte gör.

Högst upp krymper avståndet när upplösningen sjunker. RTX 5090 mäter 110,8 FPS i 4K mot RTX 5080:s 77,4, alltså knappt sju tiondelar av 5090:ans tal. Går du ner till 1080p står samma två kort på 203,8 mot 166,9, och 5080:an har klättrat till drygt fyra femtedelar. Förklaringen är att pixelarbetet blir så litet att processorn tar över som begränsning, och Tom's skriver själva att det är svårt att fullt sysselsätta 5090:ans chip i ren rastrering om du inte spelar i 4K. Köper du 5090:an till en 1080p-skärm betalar du alltså för kraft som aldrig får arbeta.
FPS-stege för åtta grafikkort i 1080p, 1440p och 4K utan uppskalning, mätt av Tom's Hardware, 2026 Klicka för större bild
Lineupens åtta grafikkort genom samma spelsvit, native och utan uppskalning, mätt av Tom's Hardware. Avståndet ner till budgetkorten växer med upplösningen: RTX 5060 ligger på 43,4 procent av RTX 5090 i 1080p och 19,6 procent i 4K.
Mitt i vår genomgång korsar stegen varandra. RX 9070 XT och RTX 5070 Ti ligger i praktiken jämnt i 1080p, 156,6 mot 155,4, medan NVIDIA-kortet drar ifrån med drygt fyra procent i 4K: 68,6 mot 65,8. Två kort som byter plats mellan upplösningarna är inget mätfel, utan olika balans mellan beräkningskraft och bandbredd. Just därför sätter vi RX 9070 XT som mellanklassens val för 1440p-gamern och håller 5070 Ti över den som instegs-4K.

Längst ner stretchas stegen ut. RTX 5060 når 43,4 procent av 5090:ans FPS i 1080p och bara 19,6 procent i 4K. Ett budgetkort tappar alltså inte lika mycket överallt: det tappar mest där du pressar det hårdast. Hur stor del av det tappet som är minnet och hur mycket som är chippet reder vi ut i nästa avsnitt, för det går bara att isolera på två kort som delar allt utom VRAM.

Hur mycket VRAM behöver du - bandbredden mot mängden

VRAM-prestanda är inte hur många gigabyte som står på kartongen. Det är hur snabbt data rör sig. Två saker avgör: hur snabbt varje datalinje matar och hur många linjer som går parallellt.

GDDR7 höjer datatakten. RTX 50-serien använder nyaste generationens minne, GDDR7, som matar data snabbare än föregångaren GDDR6X - upp mot 28-32 Gbps per pin mot 21-23. Det du märker är att kortet får hem texturer och bilddata fortare.

Bussbredd är antal parallella banor. Varje pin är en datalinje. RTX 5090:s 512-bitars buss kör 512 linjer parallellt. Vid 28 Gbps ger det 1 792 GB/s. RTX 5080 på 256-bit och 30 Gbps ger drygt hälften. Budget-korten på 128-bit har en bråkdel, oavsett hur hög frekvensen är. Men bandbredd och mängd löser två olika problem, och de blandas ihop konstant. Bandbredden avgör hur snabbt kortet arbetar. Mängden avgör när det slutar fungera. Titta på vår egen budgetklass: RX 9060 XT har lägre bandbredd än RTX 5060, men båda har 8 GB, och det är mängden som sätter taket när texturerna växer. En större cache lindrar bandbredden. Den lindrar inte kapaciteten.

L2-cachen döljer en del av jobbet. Innan en shader går hela vägen till VRAM letar den i L1 och L2 först, och en cache-träff är avsevärt snabbare än en tur ut till minnet. Blackwell utökade L2 rejält - RTX 5090 är konfigurerad med 96 MB - vilket kapar antalet VRAM-anrop per frame och är en orsak till att grafikkortet presterar över vad bandbredds-siffran ensam antyder. Och varför 4K, som flyttar mest ray- och texturdata, är där de stora korten drar ifrån - i 1080p syns skillnaden knappt. För köpet betyder det att den stora cachen är en del av vad du betalar för i de dyra korten, och att den gör mest nytta i 4K.

Hur mycket behöver du - och vad händer när det tar slut. Tumregeln 2026: 8 GB klarar 1080p men går på knäna i de tyngsta nya titlarna, 1440p vill ha 12 GB, och 4K bör ha 16 GB, mer i path tracing. Tar minnet slut kan snittet rasa rakt igenom golvet: i TechSpots test av RX 9060 XT i 1440p blev Stalker 2 "essentially unplayable" med 8 GB, medan 16 GB-versionen höll runt 60 FPS.

Däremellan hackar det: kortet tvingas hämta data över PCIe, en storleksordning långsammare, och du får hack mitt i ett annars jämnt flöde. Det är därför recensenter rapporterar 1%- och 0,1%-low vid sidan av snittet, och det är en del av varför våra 8 GB-kort står i budgetklassen som 1080p-kort.

Ray tracing eller path tracing - vad är skillnaden?

Folk blandar ihop de två, och det förändrar vad du borde köpa. Ray tracing är selektivt. Rastreringen renderar scenen som vanligt, och RT läggs på utvalda effekter: skuggor, reflektioner, global illumination. Path tracing simulerar all ljusfysik på allt samtidigt, och är storleksordningar tyngre.

Det är RT-kärnorna som gör jobbet. En BVH (Bounding Volume Hierarchy) är datastrukturen som snabbar upp testerna av var en stråle träffar en triangel. Utan dedikerade RT-kärnor skulle de testerna gå på vanliga shaders - alldeles för långsamt. Skillnaden sitter inte i råstyrkan utan i vem som gör jobbet. NVIDIA traverserar scenens träd i dedikerad hårdvara. AMD kör traverseringen som vanlig shaderkod på samma enheter som ska rita resten av bilden, och deras träd är djupare: när Chips and Cheese mätte RDNA 2 och 3 i Cyberpunk 2077 krävdes ungefär nitton hopp för att nå geometrin, där NVIDIA på Turing-generationen tog sig ner på tre - om Nsights bild motsvarar den verkliga strukturen, som de själva skriver. Varje hopp väntar på svaret från det förra, och mycket talar för att det är den väntan som fäller AMD i path tracing snarare än beräkningskraften, även om mellanledet inte är isolerat mätt. För köpet betyder det att AMD:s RT-lyft i RDNA 4 räcker långt för vanlig ray tracing, men att path tracing fortfarande är NVIDIA:s mark.

Kravbilden är brutal. Hardware Unboxed mätte vad bildgenerering faktiskt gör med latensen i Alan Wake 2 (4K, DLSS i kvalitetsläge, Reflex på): utan den 96 FPS och 32 ms, med den i fyrdubbelt läge 287 FPS och 45 ms. Latensen blir alltså sämre än grundrenderingens, inte bara oförändrad. Du ser fler bilder; du styr långsammare. Och det är med uppskalningen redan påslagen: när Tom's Hardware testade i februari 2025 krävde path tracing i 4K uppskalning även på ett 5090. Du betalar för uppskalningen och frame gen. Utan den hjälpen är path tracing en stillbildsteknik. På AMD är prestandan här märkbart lägre, och FSR 4 stänger en del men inte hela gapet.

Upscaling - DLSS 4, FSR och hur pixlarna byggs

Uppskalning är inte längre en gimmick. Det är så moderna spel når höga framerates. Men det är värt att förstå vad kortet faktiskt gör, för det avgör vilken teknik som passar dig.

Grundidén: rendera färre pixlar, bygg tillbaka resten. I stället för att rita hela bilden i full upplösning renderar kortet internt i en lägre upplösning och skalar upp resultatet. I 4K med prestandaläget ritas bilden internt i 1080p, en fjärdedel av pixlarna, och de saknade tre fjärdedelarna fylls i. En fjärdedel så många pixlar är mycket snabbare att rita, och där sitter hela vinsten. Konsten är att fylla i resten utan att bilden blir suddig.

Tricket är att låna från tidigare frames. Kortet gissar inte de saknade pixlarna ur tomma intet, det återanvänder äkta detalj från bilder det redan ritat. Spelet skickar med rörelsevektorer, alltså åt vilket håll varje objekt flyttat sig sedan förra bilden, så kortet vet var i den gamla bilden en detalj finns att hämta. Därför kallas det temporalt: bilden byggs över flera frames, inte ur den enda du ser. Och därför sitter skillnaden mellan teknikerna i en enda sak: hur väl de avgör vad som är äkta detalj värd att behålla och vad som är skräp att slänga.

DLSS 4 (NVIDIA) låter en AI-modell fatta det beslutet. Tidigare DLSS-versioner vägde bara in ett litet område runt varje pixel. DLSS 4 byter till en transformer, samma familj av AI som driver dagens språkmodeller, och den kan väga in detaljer från hela bilden. Följden är renare fina strukturer: hår, staket, partiklar, allt det som tidigare flimrade. Modellen är tyngre och vill ha 5:e generationens Tensor-kärnor för full fart; äldre RTX-kort kör den, men tappar mer prestanda på det.
Bildflöde mot input-latens på RTX 5090 i Alan Wake 2 i 4K - uppskalning och bildgenerering tillsammans lyfter FPS-siffran, men latensen följer inte med, 2026 Klicka för större bild
Bildgenerering i Alan Wake 2, 4K, mätt av Hardware Unboxed: fler bilder på skärmen, men styrkänslan följer den underliggande renderingen och blir sämre, inte bättre: 32 ms utan bildgenerering, 45 ms med den i fyrdubbelt läge. Därför stänger du av den i snabba shooters.
Frame Generation är något annat: den ritar inte pixlar, den hittar på hela bilder. Multi Frame Generation (bara RTX 50) analyserar rörelsen mellan två renderade bilder och skjuter in upp till tre påhittade mellanbilder. Viktigt att förstå: den gör bildflödet jämnare, inte snabbare att styra. Latensen blir till och med sämre än den underliggande renderingens. Spelet renderar 60 bilder, du ser upp till 240, men det styr som 60 i bästa fall - latensmätningarna visar att det blir sämre än så. I snabba multiplayer-shooters stänger du av den; för ett tungt singleplayer-äventyr är den ofta värd det.

FSR och XeSS gör samma jobb på var sitt sätt. AMD:s FSR gjorde länge samma avvägning med handskriven matematik i stället för en tränad AI-modell. Fördelen är att det kör på nästan vilket kort som helst, även NVIDIAs och Intels. Priset är att matematiken är sämre på att skilja riktig bildinformation från brus, så bilden blir mjukare och flimrar mer i rörelse, tydligast när den interna upplösningen är låg. FSR 4 byter nu till en AI-modell precis som DLSS och stänger en stor del av det gapet, men kräver ett nyare Radeon-kort. Intels XeSS finns av samma skäl i två utföranden: på Intels egna Arc-kort kör den på dedikerad AI-hårdvara och ger den renare bilden. På alla andra kort kör en enklare version. De saknar Arc-kortens AI-hårdvara, så modellen måste förenklas och resultatet blir sämre.

Slutsatsen för köp: NVIDIA:s uppskalnings-ekosystem är fortfarande bredast och mest utvecklat, och i tunga ray tracing-titlar är det en reell del av vad du betalar för. Men FSR 4 har krympt avståndet från tydligt sämre till nära nog, och det lyfter värdet i ett Radeon-kort.

Hur stort nätaggregat behöver grafikkortet? Därför ljuger TGP-siffran

PSU-rekommendationen per kort handlar inte om snittförbrukningen - den handlar om spikarna. Moderna GPU:er drar inte jämnt. När en path tracing-frame startar och alla beräkningsenheter vaknar samtidigt kan effekten skjuta i höjden i mikrosekunder, långt över deklarerat TGP.

Vad siffrorna faktiskt är. RTX 5090 deklareras vid 575 W. GamersNexus mätte runt 569 W i snitt under belastning med spikar uppåt - och kortvariga effektstötar kan gå långt högre än så, mätbara bara med labbutrustning, inte med ett vanligt övervakningsprogram som visar medelvärden. Snittet ljuger alltså om vad nätaggregatet måste tåla.

Kontakten och säkerhetsspärren. Original-12VHPWR (RTX 40) hade sense-stift som var för långa för att hinna bryta innan kraftstiften fick kontakt, så kortet kunde dra full effekt även vid ofullständig isättning - vilket gav ökat motstånd, värme och i värsta fall smält kontakt. 12V-2x6 kortade sense-stiften så att kortet inte startar med halvisatt kontakt. Men problemet är inte avfört: der8auer mätte i februari 2025 150 grader på kontakten vid nätaggregatet och över 22 ampere i en enskild ledare på ett RTX 5090 Founders Edition (normalt 5-6). Men det är inte hela bilden: Hardware Busters mätte ett Asus TUF-kort och fann inga obalans-problem, men flaggar själva att mätriggen kan ha jämnat ut lasten. Problemet är alltså inte universellt, och ingen publicerar en felfrekvens. Tryck in kontakten tills den klickar, och böj inte kabeln närmast kontakten.

Det praktiska: ett ATX 3.1-aggregat är dimensionerat för Blackwells transienter och har marginal i överströmsskyddet, så det slår inte av mitt i spelet. Ett gammalt aggregat med adapter kan trigga skyddet på en spik och stänga av hårt. För RTX 5080: minst 850 W kvalitets-PSU. För RTX 5090 anger NVIDIA 1000 W som systemkrav. Direkt 16-pins-kabel i båda fallen, inte en adapterkedja. Vilka aggregat som klarar det går vi igenom på sidan om nätaggregat.

TGP, TBP och TDP - tre förkortningar, olika saker. TGP (NVIDIA) och TBP (AMD) är max-effekten hela kortet får dra under belastning, med minne och VRM-förluster inräknade. TDP är något annat, hur mycket värme kylaren är byggd att klara. När en 5090 anges till 575 W är det TGP, alltså effekten till hela kortet under uthållig belastning. Det är inte kortets tak: Igor's Lab har mätt spikar upp till 901 W i pulser under en millisekund. Ett kort drar inte ett tal, det drar en kurva, och TDP säger ingenting om de spikarna. Att blanda ihop de två är precis så man underdimensionerar aggregatet.
METOD

Så bedömer vi

Oberoende labb

Den här genomgången vilar på 34 externa källor från 17 oberoende håll (TechPowerUp, TechSpot, ProSettings, Tom's Hardware m.fl.) - vi väger samman mätningarna och låtsas aldrig om förstahandstest vi inte gjort.

Bäst först

Etta är den mest kapabla produkten i kategorin, sen faller det i prestandaklasser. Pris avgör inom en klass - aldrig vägen uppåt.

Betyget 1-10

En redaktionell bedömning av uppmätt prestanda, byggkvalitet och passform. Under 6,5 listas inte - vi tar hellre bort produkten.

Källor är heliga

Inga påhittade mätvärden, inget labbnamn utan belagd källa. Mätningarna länkas så att du kan gå till originalet och kontrollera oss.

Källor

  1. TechPowerUp - GPU Database, Relative Performance (GeForce RTX 5070 = 100 %) Odaterad · hämtad 2026-11-02
  2. TechPowerUp - GeForce RTX 4060 Ti 16 GB Review Publicerad 2023-07-24 · hämtad 2026-07-16
  3. TechSpot / Hardware Unboxed - How Much VRAM Do You Need? Publicerad 2024-07-02 · hämtad 2026-07-16
  4. ProSettings - Best GPU for CS2 Publicerad 2026-05-12 · hämtad 2026-07-14
  5. Tom's Hardware - DLSS 4, MFG och full ray tracing på RTX 5090/5080 Publicerad 2025-02-05 · hämtad 2026-07-14
  6. Embark Studios - ARC Raiders PC system requirements Publicerad 2025-10-01 · hämtad 2026-07-20
  7. SweClockers - Elden Ring: låst till 60 FPS och ojämn bildfrekvens Publicerad 2022-02-25 · hämtad 2026-07-14
  8. Facepunch Studios - Industrial Update (Rust är processorbundet) Publicerad 2023-02-02 · hämtad 2026-07-18
  9. Chips and Cheese
  10. GamersNexus - GeForce RTX 5090 Founders Edition Review hämtad 2026-11-02
  11. Hardware Busters / Cybenetics - RTX 5090 lastbalansering och 12V-2x6-temperaturer hämtad 2026-07-14
  12. KitGuru - MSI RTX 5070 Ti Ventus 3X OC Review (chip-nivå, EJ vår modell) hämtad 2026-07-14
  13. NVIDIA (officiellt) - GeForce RTX 5090, Required System Power hämtad 2026-07-14
  14. PCWorld - GeForce RTX 5080 Review hämtad 2026-06-13
  15. Tech-Critter - Gigabyte Radeon RX 9070 GRE Gaming OC 12G Review hämtad 2026-08-25
  16. Igor's Lab / TechPowerUp - RTX 5090 power excursions (transienter) hämtad 2026-07-14
  17. TechPowerUp - Gigabyte GeForce RTX 5090 Gaming OC Review hämtad 2026-11-02
  18. TechPowerUp - RTX 5090 Founders Edition, GB202-arkitektur (sid 2) hämtad 2026-06-13
  19. TechPowerUp - PowerColor Radeon RX 9060 XT Reaper 8 GB Review hämtad 2026-10-31
  20. TechPowerUp - Sapphire Radeon RX 9070 GRE Pulse Review (Value & Conclusion) hämtad 2026-08-25
  21. TechRadar - I tested the RTX 5060: is 8GB of VRAM really enough in 2025? hämtad 2026-06-13
  22. Hardware Unboxed
  23. TechSpot - Nvidia GeForce RTX 5060 Review hämtad 2026-06-15
  24. TechSpot - AMD Radeon RX 9060 XT 8GB Review: Not Good hämtad 2026-10-31
  25. TechSpot - AMD Radeon RX 9070 XT Roundup (14 Cards Tested) hämtad 2026-06-13
  26. TechSpot - Nvidia RTX 5070 Ti Roundup: 9 Graphics Cards Tested hämtad 2026-10-31
  27. Tom's Hardware - GeForce RTX 5070 Review hämtad 2026-06-13
  28. Tom's Hardware - Nvidia GeForce RTX 5070 Ti review (chip-nivå, testkortet var Asus Prime) hämtad 2026-08-25
  29. Tom's Hardware - GeForce RTX 5090 Review hämtad 2026-06-13
  30. Tom's Hardware - Radeon RX 9060 XT 8GB drops back to $299 MSRP hämtad 2026-10-31
  31. Tom's Hardware - GPU Benchmarks Hierarchy 2026 hämtad 2026-11-02
  32. der8auer
  33. Hardware Unboxed
  34. PC Support & Gaming Test

Oberoende redaktion • Data-grundade betyg