Hoppa till huvudinnehåll

Uppdaterad 31 oktober 2026· 6 gamingdatorer

Bästa gamingdator 2026 - rätt maskin i varje prisklass

Komplett-PC Epic Gaming a383 RGB
★ Bäst i test 9.5 betyg
Komplett-PC Epic Gaming a383 RGB Se pris hos Komplett

Annonslänk

Komplett a383 och Shark Gamings Almighty Shark bär var sitt RTX 5090, och skillnaden mellan de två riggarna sitter i lagring och chassi snarare än i FPS. Klivet ner går till Webhallen Config Ultra på RTX 5080, och därunder till gamingdatorerna med RX 9070 XT och RX 9060 XT på 16 GB grafikminne.

Granskad av redaktionen enligt vår testmetod

Sidan innehåller annonslänkar - vi kan få provision om du köper via länkarna, utan extra kostnad för dig.

Genomgång: gamingdator 2026, bäst i test

Vårt val landar på Komplett a383, riggen som tar 4K i ultra utan att du behöver röra i inställningarna. Vill du ha samma grafikkrets i ett kompaktare chassi ligger Almighty Shark direkt under. Räcker RTX 5080 till din 4K-skärm är Config Ultra vårt val en klass ner, kör du mest i 1440p är Config Pro vårt AMD-val, och siktar du på 1080p och vill kunna byta grafikkort senare pekar vi på Max Bite Brutality i budgetklassen.

N° 01/06

Komplett-PC Epic Gaming a383 RGB

★ Bäst i test
Tillverkare Komplett
Komplett-PC Epic Gaming a383 RGB gamingdator 2026

Bäst för 4K i ultra utan att rensa disken

Vårt val som bäst i test: RTX 5090 med 32 GB GDDR7 och Ryzen 9 9950X3D, med 360 mm vattenkylning och 1200 W på plats. Två terabyte NVMe rymmer hela spelbiblioteket.

Annonslänk

Modelljämförelser (6 gamingdatorer)

VRAM 32 GB
fält 8 GB32 GB
Processor AMD Ryzen 9 9950X3D - 16 kärnor, 32 trådar, 5,7 GHz
Grafikkort ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5090 OC - 32 GB GDDR7
RAM 32 GB DDR5 6000 MHz (2x16 GB, CL38)
Lagring 2 x 1 TB NVMe - Kingston NV3, M.2 PCIe 4.0
Kylning Cooler Master ML360L Core ARGB - 360 mm AIO
PSU Corsair RMe 1200e - 1200 W, 80+ Gold, ATX 3.1
Moderkort ASUS X870 MAX GAMING WIFI7 (AM5)
Chassi Phanteks Evolv S2 Mid Tower

Alla mått och utföranden finns i Kompletts egen specifikation.

9.5 Betyg / 10

Vårt val som bästa gamingdator 2026 - Komplett a383 med RTX 5090 för 4K i ultra

Så här långt når en färdigbyggd rigg i dag. Motorn är ett RTX 5090 med 32 GB GDDR7, och det är kortet som gör att du kan sluta pilla i inställningarna: lägg allt på ultra, slå på ray tracing, och låt maskinen sköta resten.

Hur mycket kort det är syns tydligast mot förra generationens dyraste. TechPowerUp mätte 41 procent mer rå raster-kraft i 4K än RTX 4090, och 56 procent över RTX 5080. De 32 gigabyten grafikminne är den andra halvan: det är där tunga texturpaket får plats utan att bilden börjar hacka när minnet tar slut. Bakom kortet sitter 1200 W och en 360 mm vattenkylare, alltså marginal för de effekttoppar ett 5090 drar.

Kärnorna är inte skälet - lagringen och kortet är det

Processorn är en Ryzen 9 9950X3D med 16 kärnor, och här ska vi vara raka: de extra kärnorna är inte därför vi pekar på a383. Tom's Hardware körde de två X3D-chippen mot varandra över sexton spel och fick 194,8 FPS mot 195,5 för det åttakärniga syskonet. AMD säger själva att chippen ger likvärdig spelprestanda. Kärnorna jobbar när du renderar eller streamar, inte när du spelar.

Det som däremot är ett riktigt argument är lagringen. Två stycken 1 TB Kingston NV3 ger dubbelt mot riggen under, och i praktiken betyder det att du slutar avinstallera spel för att göra plats åt nästa. Minnet är 32 GB DDR5-6000 i två stickor, alltså dubbla kanaler - butiken skriver ut "2x16GB", och den raden är värd att läsa när du jämför färdigbyggda maskiner.

Vem riggen är för - och var Almighty Shark tar vid

En RTX 5090-dator är för en smal skara. Den passar dig som kör 4K på hög uppdateringsfrekvens, eller drar på med tunga texturpaket där 32 GB grafikminne är skillnaden mellan flyt och hack. Sitter du på en 1440p-skärm och trivs där är pengarna bättre placerade längre ner i genomgången.

Var går gränsen mot Almighty Shark under? Den riggen har samma grafikkrets och samma processor - så FPS-mässigt är de i praktiken samma maskin. Skillnaden är att a383 bär dubbla lagringen, medan Shark-riggen packar sin kraft i ett mindre Lian Li-chassi. Vill du ha utrymmet och terabyten tar du a383. Bryr du dig mer om vad som står på prislappen är det värt att titta på riggen under innan du bestämmer dig.

+ Styrkor

  • RTX 5090 med 32 GB GDDR7 - TechPowerUp mätte 41 procent mer raster-kraft i 4K än RTX 4090, så ultra och ray tracing får vara påslaget samtidigt
  • Två terabyte NVMe i stället för en - spelbiblioteket växer utan att du börjar avinstallera för att göra plats

− Svagheter

  • De 16 kärnorna ger inga extra FPS mot ett åttakärnigt X3D-chip, så en del av prislappen sitter i kraft du inte ser i spel
  • En gamingdator med RTX 5090 är overkill under 4K - kör du 1440p får du fler FPS per krona längre ner i genomgången

Våra partnerbutiker

Annonslänkar

N° 02/06

Shark Gaming Almighty Shark

Premium alternativ
Tillverkare Shark Gaming
Shark Gaming Almighty Shark gamingdator 2026

Bäst för Ryzen-driven 4K

Samma RTX 5090-krets och samma 16-kärniga 9950X3D som vinnaren, med 360 mm vattenkylning och 1200 W bakom i ett Lian Li-skyltskåp. Vårt val när du vill ha kraften i ett mindre chassi.

Annonslänk

Modelljämförelser (6 gamingdatorer)

VRAM 32 GB
fält 8 GB32 GB
Processor AMD Ryzen 9 9950X3D - 16 kärnor
Grafikkort Palit RTX 5090 GameRock - 32 GB GDDR7
RAM 32 GB DDR5 6000 MHz (2x16 GB) - Patriot Viper Venom
Lagring 1 TB NVMe - Kingston NV3
Kylning MSI MAG Coreliquid A13 - 360 mm AIO
PSU Inter-Tech Argus 1200 W - 80+ Gold
Moderkort Gigabyte X870 Gaming WF6 (AM5)
Chassi Lian Li O11 Vision Compact

Alla mått och utföranden finns i Shark Gamings egen specifikation.

9.3 Betyg / 10

Shark Gaming Almighty Shark - dator för gaming med RTX 5090 och 16-kärnig 9950X3D

Almighty Shark kör samma RTX 5090-krets och samma 16-kärniga Ryzen 9 9950X3D som vinnaren, så FPS-mässigt ligger de två riggarna i praktiken på samma nivå. Skillnaden sitter i allt runt omkring: lagringen, chassit och vad som står på prislappen.

Om de sexton kärnorna undrar du kanske samma sak som vi. Enligt GamersNexus mätningar byter de två plats mellan titlarna utan att någon drar ifrån. Tom's Hardware satte siffror på det över sexton spel i 1080p, där processorn får bära som mest: 195,5 FPS i snitt för 9800X3D mot 194,8 för 9950X3D. Förklaringen de ger är cachen, som båda chippen har lika mycket av där spelen når den.

Det Shark lägger pengarna på i stället är marginalerna runt omkring. Processorn får en 360 mm AIO och aggregatet ligger på 1200 W Gold. Chassit är ett Lian Li O11 Vision Compact - skyltskåpet med glas på front, sida och tak. Snyggt på skrivbordet, men glasfronten är precis vad vi varnar för i tekniksektionen när luften ska in till komponenterna. Taket går att byta mot mesh om du hellre prioriterar luft än utsikt.

De åtta extra kärnorna då? De gör sin största nytta utanför spelen, men inte bara. Tom's Hardware mäter upp 2,6 procent till 9950X3D:s fördel i Baldur's Gate 3, och 1%-lowsen går från 134 till 136 FPS eftersom de extra kärnorna tar hand om bakgrundsjobbet när spelet laddar in nytt. Marginaler i den storleken märker du inte när du spelar. Kärnorna lyfter alltså inte frameraten på ett sätt en dedikerad gamer betalar för.

Behöver en gamingdator 16 kärnor? Så skiljer sig Almighty från vinnaren

Kort sagt: riggen bär samma grafikkrets och samma processor som vårt förstaval, men den ena terabyten mindre. Almighty Shark är gamingdatorn du väljer om du vill ha den kraften i Lian Lis kompakta skyltskåp och kan leva med att disken tar slut tidigare.

Det som märks i vardagen är lagringen: 1 TB tar slut fort när en enda stor titel slukar en rejäl bit av disken. Disken är enkel att bygga ut, men räkna in kostnaden från start.

+ Styrkor

  • 16-kärnig 9950X3D - samma åtta V-Cache-kärnor som bär gamingen i vårt förstaval, så 4K-tempot är i praktiken detsamma
  • 360 mm AIO på processorn och 1200 W Gold i aggregatet - marginal kvar när 9950X3D och 5090 drar som mest

− Svagheter

  • Bara 1 TB lagring - en enda stor titel äter en rejäl bit, så kompletteringen kommer snabbt
  • Specen anger inte aggregatets ATX-standard - just det du vill ha svart på vitt när ett 5090 spikar mitt i spelet

FPS-test

Se 9950X3D-riggen i tjugo spel - 4K rakt igenom

Här ser du 9950X3D-parningen i skarpt läge. BENCHMARKS FOR GAMERS kör RTX 5090 med Ryzen 9 9950X3D genom tjugo titlar i 4K, så du kan döma tempot själv i stället för att lita på spec-arket. Håll ögonen på 1%-lowsen - det är där en 4K-rigg visar om den håller jämnt eller bara når höga snittsiffror.

Våra partnerbutiker

Annonslänkar

N° 03/06

Webhallen Config Ultra

High-end
Tillverkare Webhallen
Webhallen Config Ultra gamingdator 2026

Bäst för 4K till vettig peng

RTX 5080 är det förnuftiga 4K-valet, och runt kortet sitter en Ryzen 7 9800X3D, 2 TB lagring, 360 mm vattenkylning och ett 1000 W Gold-aggregat. High-end utan 5090:ans prispåslag.

Annonslänk

Modelljämförelser (6 gamingdatorer)

VRAM 16 GB
fält 8 GB32 GB
Processor AMD Ryzen 7 9800X3D - 8 kärnor, 96 MB cache
Grafikkort GeForce RTX 5080 - 16 GB GDDR7
RAM 32 GB DDR5 6000 MHz (2x16 GB)
Lagring 2 TB NVMe - PCIe 4.0
Moderkort ASUS TUF Gaming B850-PLUS WiFi (AM5)
Kylning Phanteks Glacier One 360S25 SE ARGB - 360 mm AIO
PSU Corsair RM1000e 2025 - 1000 W 80+ Gold
Chassi Phanteks Evolv S2

Alla mått och utföranden finns i tillverkarens egen specifikation.

9.1 Betyg / 10

Webhallen Config Ultra tar 4K med RTX 5080 - gamingdator för hög och stabil framerate

RTX 5080 tuggar FPS i 4K utan att du behöver betala 5090-klassens prispåslag. Webhallens Ultra sätter en Ryzen 7 9800X3D bakom kortet, samma X3D-processor som de dyrare speldatorerna, och då blir processorn sällan den som sätter taket när det är game on.

Var RTX 5080 landar är ingen gissning: enligt GamersNexus sitter den mellan 5090 och förra generationens 4080. Klivet från 4080 är inte stort - i ett av deras testlägen skiljer det nio procent, och de kallar korten besvärande nära varandra. 16 GB GDDR7 räcker gott för 4K idag, även om 5090:ans 32 GB ger mer luft för framtidens tyngsta texturpaket.

Räcker RTX 5080 för 4K? Så långt tar Config Ultra dig

Config Ultra siktar rakt på 4K-gamern som vill ha hög, stabil framerate utan att kliva upp till de dyraste gamingdatorerna. Riggen drar 4K bra och oftast med reglagen högt uppskruvade, och 32 GB system-RAM plus 2 TB lagring ser till att inget annat står i vägen.

Gränsen uppåt är tydlig men smal: jagar du den absolut högsta FPS:en i 4K eller mest grafikminne för framtiden, då är det 5090-speldatorerna som gäller. Men annars är vägen spikrak: 5080 och 9800X3D landar högt upp i 4K, och det man sparar mot en 5090-dator räcker till exempel gott till både high-end sidekicks och en vassare skärm att ladda sina game på.

+ Styrkor

  • RTX 5080 + 9800X3D - äkta 4K-kraft och samma gaming-CPU som de dyraste riggarna
  • 360 mm AIO och 1000 W Gold - kylning och ström med marginal kvar för ett tyngre kort senare

− Svagheter

  • 16 GB VRAM mot 5090:ans 32 - räcker för 4K idag, mindre marginal för framtidens texturtunga titlar
  • Åtta kärnor räcker för gaming men inte mycket mer - ska burken jobba hårt utanför spelen får du fler kärnor billigare på annat håll

FPS-test

Se 5080:an i nitton spel - värd pengarna?

Config Ultras hela poäng är 4K-kraft utan 5090:ans prispåslag, och om 5080:an räcker får du avgöra själv här. ShadowSeven kör parningen - RTX 5080 med Ryzen 7 9800X3D - genom nitton spel och ställer värdefrågan rakt ut. Se FPS:en titel för titel innan du väger grafikkortet mot steget upp till 5090-datorerna.

Våra partnerbutiker

Annonslänkar

N° 04/06

Webhallen Config Pro

Mellanklass
Tillverkare Webhallen
Webhallen Config Pro gamingdator 2026

Bäst för Maxat 1440p på AMD-vägen

RX 9070 XT lägger sig nästan i nivå med RTX 5070 Ti i rasterisering, och här sitter kortet ihop med 7800X3D och 240 mm vattenkylning på ett 750 W Gold-aggregat. AMD-vägen till rå 1440p-kraft.

Annonslänk

Modelljämförelser (6 gamingdatorer)

VRAM 16 GB
fält 8 GB32 GB
Processor AMD Ryzen 7 7800X3D - 8 kärnor
Grafikkort ASUS PRIME Radeon RX 9070 XT - 16 GB
RAM 32 GB DDR5 6000 MHz CL38 - Corsair Vengeance RGB
Lagring 1 TB NVMe - Kingston NV3
Kylning Corsair Nautilus 240 RS ARGB - 240 mm AIO
PSU Corsair RM750e 2025 - 750 W 80+ Gold
Moderkort ASUS TUF Gaming B850-PLUS WiFi
Chassi Phanteks XT Pro Ultra

Alla mått och utföranden finns i tillverkarens egen specifikation.

8.7 Betyg / 10

Webhallen Config Pro - gamingdatorn som maxar 1440p på AMD-sidan

Vill du maxa 1440p men tycker NVIDIA-korten tar för bra betalt är det här speldatorn att syna. RX 9070 XT är AMD:s svar i övre mellanklassen, och i TechSpots 52-titlars-jämförelse av 5070 Ti och 9070 XT ligger den så gott som i nivå: bara runt 1,4% bakom i 1440p, omkring 4% vid 4K. För ren framerate i 1440p får du i praktiken samma upplevelse från AMD-lägret.

7800X3D håller jämna steg med grafikkortet, och 32 GB DDR5 ger gott om svängrum. Lagringen är däremot 1 TB, så spelbiblioteket får du bygga ut själv. Det är ett rakt värdebygge: 1440p maxat, utan kompromiss i tempot.

Vad AMD-valet kostar dig - och vem som ändå ska ta det

Två punkter går fortfarande NVIDIA:s väg: path tracing och uppskalning. Slår du på tung ray tracing tar RTX 5070 Ti ledningen, och GamersNexus sätter fingret på exakt det: rå raster är jämnt, men NVIDIA leder oftast i ray tracing.

Förklaringen sitter i hårdvaran: deras dedikerade RT-kärnor ligger ett steg före AMD:s RT-acceleratorer, så i tunga path tracing-titlar tappar 9070 XT mer framerate än 5070 Ti. Är du tävlingsinriktad FPS-gamer där framerate är allt struntar du i det - men kör du tunga single player-titlar med all ögongodis på, väg in det.

Att veta: Kingston NV3 är DRAM-less, alltså utan eget snabbminne för adresstabellen som låter disken hitta data fort. Det syns inte i spelladdningen, utan när Steam verifierar spelfiler - inget du känner mitt i spelet. För gamern som prioriterar 1440p-tempo för pengarna och inte förlorar nattsömnen över path tracing är den här datorn för gaming ett av de smartaste köpen i mellanklassen.

+ Styrkor

  • RX 9070 XT ligger nära 5070 Ti i raster - prisvärd väg till maxat 1440p
  • 7800X3D bakom grafikkortet - X3D-cachen är den som bär frameraten i de CPU-tunga titlarna

− Svagheter

  • Svagare i tung ray tracing och path tracing än NVIDIA-korten - vill du ha den sidan av tekniken sitter den i de dyrare datorerna
  • Bara 1 TB lagring - två M.2-platser står lediga, men en komplettering hör till kalkylen från start

FPS-test

Se 9070 XT i tjugo spel: AMD-vägen till maxat 1440p

AMD-kortet som lägger sig nära 5070 Ti i rasterisering - och här ser du vad det betyder i praktiken. ShadowSeven kör RX 9070 XT med Ryzen 7 7800X3D genom tjugo titlar, så du kan väga raster-tempot mot Nvidia-alternativen själv. Tänk på att ray tracing är AMD:s svagare gren - kolla hur de tyngsta RT-titlarna beter sig om det är din grej.

Våra partnerbutiker

Annonslänkar

N° 05/06

Komplett-PC Advanced Gaming a136 RGB

Mellanklass alternativ
Tillverkare Komplett
Komplett-PC Advanced Gaming a136 RGB gamingdator 2026

Bäst för 1440p med VRAM som håller

RX 9060 XT med 16 GB grafikminne sitter på en sexkärnig Ryzen 5 7600, med ett 650 W-aggregat som har marginal kvar till nästa grafikkort. Tre års garanti följer med.

Annonslänk

Modelljämförelser (6 gamingdatorer)

VRAM 16 GB
fält 8 GB32 GB
Processor AMD Ryzen 5 7600 (AM5) - 6 kärnor, upp till 5,1 GHz
Grafikkort ASUS Dual Radeon RX 9060 XT - 16 GB GDDR6
RAM 16 GB DDR5-6000 CL38 - Corsair Vengeance RGB, en sticka, tre platser lediga
Lagring Kingston NV3 1 TB - M.2 PCIe Gen4
Kylning AMD Wraith Stealth - boxkylare
PSU Phanteks AMP GH 650 W
Moderkort ASUS PRIME B840M-A WIFI (AM5, mATX) - PCIe 4.0 x16
Chassi Mission SG Core mATX Tower

Alla mått och utföranden finns i Kompletts egen specifikation.

8.3 Betyg / 10

Komplett a136 RGB - gamingdator för 1440p där VRAM inte tar slut

Det här är en dator för gaming som satsar på grafikkortet, och i 1440p är det precis rätt ställe att satsa. RX 9060 XT säljs i två utföranden, 8 GB och 16 GB, och a136 går rakt på 16 GB-varianten.

TechSpot har mätt vad den skillnaden är värd. I Ratchet & Clank: Rift Apart, i 1440p på Very High med uppskalning på Quality, drog 16 GB-varianten 128 FPS i snitt med 97 i 1%-lows - och höll 20% försprång även när 8 GB-grafikkortet fick den snabbaste PCIe-bussen och 16 GB-versionen den långsammaste.

Det du märker när grafikminnet tar slut är hack och texturer som poppar in sent, och i värsta fall rasar snittet också: i Indiana Jones and the Great Circle, med båda korten på en långsam PCIe 3.0-buss, drog 16 GB-kortet 135 FPS mot 8 GB-kortets 45. Även när 8 GB-modellen fick PCIe 5.0 låg 16 GB-kortet 47% före på den långsamma bussen.

Tom's Hardware varnar för 8 GB-modellerna och mätte 9060 XT med 16 GB till 13% före RTX 5060 Ti 8GB i Dragon Age: The Veilguard i 1440p. I Baldur's Gate 3, som är snällare mot minnet, hamnar samma grafikkort en aning bakom 5060 Ti 8GB men med bättre 1%-lows i 1080p. Det säger var de extra 8 GB betalar sig: i det som äter VRAM, inte överallt.

Grafikkortet sitter i en PCIe 4.0 x16-plats på ett ASUS PRIME B840M, med ett 650 W Phanteks-aggregat som matar det. Tre års inskicksgaranti följer med. Det är en gamingdator byggd att bära 1440p några år till, inte att se bra ut i ett enskilt test.

Räcker en minnessticka i en gamingdator? Det a136 snålar på

Siktar du på 4K ska du upp en prisklass. Sitter du redan på ett grafikkort som klarar 1440p är det inte en hel dator du ska köpa. Den här gamingdatorn passar dig som ska in på 1440p och vill kunna stanna kvar där några år.

Minnet kommer som en enda 16 GB-sticka, och där har Komplett snålat. En sticka ger enkelkanal, alltså halva bredden in till processorn, och TechSpot mätte kostnaden över tretton spel, en 16 GB-sticka mot två: 12% lägre snitt och 16% på 1%-lowsen i 1080p.

Två förbehåll hör till det talet. De kallar själva risken liten och såg inget spel bli ospelbart, men enskilda titlar rasade betydligt mer än snittet. De körde dessutom RTX 5090, så med ett 9060 XT blir glappet mindre. Tre platser står lediga, och en matchande modul hämtar hem den förlorade FPS:en.

Kyler gör AMD:s Wraith Stealth, samma enkla boxkylare som följer med 7600 i butikskartongen. Siktar du på ett hetare chip längre fram hör en ny kylare till kalkylen. Chassit är ett mATX-torn, Mission SG Core, men det stänger inte dörren för den uppgraderingen: det tar tornkylare upp till 166 mm och grafikkort upp till 350 mm.

Processor-sidan får ett Ryzen 5 7600, sex kärnor Zen 4 utan staplad cache. Vad den cachen är värd syns mellan syskonchippen: GamersNexus mätte 7600X3D till 122 FPS i Starfield mot 102 för 7600X, runt 20% lyft. Det är kört i 1080p på låga inställningar, alltså med grafikkortet medvetet undanröjt, och vårt 7600 klockar under 7600X, så talet gäller inte rakt av här - men riktningen gör det: i titlar som lever på cache drar X3D-modellerna ifrån.

Men i 1440p med ett RX 9060 XT sätter grafikkortet taket långt oftare än processorn, och det syns när upplösningen får göra jobbet. TechSpot mätte seriens billigare syskon 7500F mot Intels 13400F: 12% ledning i 1080p, 10% i 1440p, och först i 4K, där de skriver att det i praktiken är grafikkortet som mäts, faller den till 5%. Pengarna sitter alltså rätt för klassen: grafikkortet gör det tunga så processorn håller undan.

+ Styrkor

  • 16 GB VRAM i budgetklassen - texturreglaget får stå kvar uppe i 1440p utan att bufferten säger ifrån
  • 650 W ATX 3.1-aggregat med marginal kvar - nästa grafikkort kan matas utan att du byter halva datorn

− Svagheter

  • Enkelkanal - en sticka i stället för två kostar FPS i spel tills du kompletterar med en till
  • Boxkylare i stället för en tornkylare - byter du upp dig till en hetare gamingprocessor hör en ny kylare till kalkylen

FPS-test

Se RX 9060 XT med 16 GB i 21 spel - och 7600:ans systerchip

Inget gissande behövs: ShadowSeven kör ett RX 9060 XT med 16 GB genom 21 titlar. Processorn är en Ryzen 5 7500F, alltså samma sexkärniga Zen 4-krets som a136:ans 7600 fast med grafikdelen avstängd och klockan hundra megahertz lägre. Grafikkortet är samma modell med samma 16 GB som vårt, fast byggt av Gigabyte i stället för ASUS. En sak att ta med i läsningen: testriggen kör 32 GB i dubbla kanaler medan a136 kommer med en enda sticka, så talen i videon visar kombinationen i sitt bästa läge.

Våra partnerbutiker

Annonslänkar

N° 06/06

Shark Gaming Max Bite Brutality

Bästa budget
Tillverkare Shark Gaming
Shark Gaming Max Bite Brutality gamingdator 2026

Bäst för 1080p med uppgraderingsväg

RTX 5060 räcker för 1080p, och bakom kortet sitter en Ryzen 5 7400 med 16 GB DDR5 på AM5. Sockeln sträcker AMD:s roadmap till 2029, så nästa processor går i utan nytt moderkort.

Annonslänk

Modelljämförelser (6 gamingdatorer)

VRAM 8 GB
fält 8 GB32 GB
Processor AMD Ryzen 5 7400 (AM5) - 6 kärnor, upp till 4,3 GHz, 16 MB L3
Grafikkort Gigabyte RTX 5060 Eagle Ice - 8 GB
RAM 16 GB DDR5 4800 MHz (2x8 GB)
Lagring 1 TB NVMe - PNY CS2141
Kylning Arctic Alpine 23 - luftkylare
PSU FSP Hyper 80+ PRO 650 W - 80 Plus Bronze
Moderkort MSI PRO A620AM-B EVO (AM5) - PCIe 4.0 x16 till grafikkortet
Chassi Shark Maelstrom Flow RGB

Alla mått och utföranden finns i Shark Gamings egen specifikation.

8 Betyg / 10

Bästa gamingdator 2026 i budgetklassen - Shark Gaming Max Bite Brutality med RTX 5060

Brutality löser budgetgamerns eviga dilemma: billig nu, eller redo för framtiden? Den satsar på plattformen. Grafiken är ett RTX 5060 som enligt TechSpot landar runt 101 FPS i Hogwarts Legacy i 1080p och drar ifrån förra generationens 4060 med 44%. Det är kortets bästa spel i den mätningen. Tunga AAA-titlar ligger snarare runt 45 till 50 FPS i 1080p, medan e-sport flyger fram, och det räcker för 1080p förutsatt att du väljer inställningar med lite omdöme.

Men nyckeln sitter i moderkortet: AM5. Enligt en roadmap-slide från Computex 2026 sträcker AMD stödet för sockeln till 2029, så den här speldatorn ska svälja flera kommande processor-generationer utan att du byter moderkort.

Du får DDR5 och M.2-lagring rakt ur kartongen, en modern grund i stället för en återvändsgränd. För en förstagångsbyggare eller dig som kliver upp från konsol är det precis rätt sätt att lägga budgeten.

Räcker 8 GB VRAM i 1080p? Där sätter Brutality sin gräns

8 GB VRAM säger rakt ut vad det här är: ett 1080p-grafikkort. Skruvar du upp texturerna i 1440p går 8 GB på knäna. Grundkomponenterna märks också: DDR5-4800 ligger under den sweet spot där Ryzen trivs, så snabbare minne hade gett några FPS till i de CPU-tunga titlarna, och luftkylaren klarar 1080p men saknar marginal för en framtida tung processor.

Och en sak till som annonsen sällan skyltar med: moderkortet. Grafikplatsen matas direkt av processorn, men ett A620-kort håller den på PCIe 4.0 i stället för 5.0, och RTX 5060 använder bara åtta av platsens sexton banor. Kortet får därmed hälften av den bandbredd det är byggt för.

I 1080p märks det sällan, för bussen börjar spela roll först när grafikminnet tar slut. Men det är precis då den ska bära, och här är marginalen halverad. Byter du grafikkort längre fram sitter taket kvar i moderkortet.

Vem ska kliva upp? Spelar du i 1440p, eller vill ha kylmarginal för en rejäl uppgradering på en gång, kliv upp ett steg och titta på a136 eller högre. För förstagångsköparen som siktar på 1080p nu sitter den här gamingdatorn rätt - sockeln köper datorn flera år till.

+ Styrkor

  • RTX 5060 på AM5 - 1080p-kraft på en levande plattform som tar nästa processor utan att byta moderkort
  • DDR5 och M.2-lagring från start - en modern grund att bygga vidare på

− Svagheter

  • 8 GB VRAM - i 1440p fyller texturerna bufferten, och då kommer både hacken och ett snitt som kan rasa rejält. Kortet sitter dessutom på halva den bandbredd det är byggt för
  • Ryzen 5 7400 har 16 MB L3, halva mot 7400F-syskonet - och det är cachen som avgör mest i processortunga spel

FPS-test

Se 5060 på AM5 i arton spel - plattformen som lever

Brutalitys poäng är inte grafikkortet utan plattformen, och den här videon ställer exakt den frågan. PC Support & Gaming Test kör RTX 5060 på samma AM5-grund genom arton titlar och väger om kombon är värd att bygga vidare på. Se 1080p-tempot i det du själv spelar - och kom ihåg att det är CPU:n du byter om ett par år, inte hela maskinen.

Våra partnerbutiker

Annonslänkar

GUIDE

Så väljer du rätt gamingdator

En färdig gamingdator ser enkel ut på produktsidan: ett grafikkort, en processor, ett pris. Det som avgör om maskinen är värd pengarna står längre ner i specen. Här reder vi ut vad som måste passa ihop i en speldator, vilka fem fällor du ska kunna känna igen i en färdigbyggd gamingdator, och vad du faktiskt får i varje prisklass.

Bästa gamingdator 2026 - Vilken passar just dig? Skärm, GPU-klass och processor avgör

Fem frågor avgör vilken klass som faktiskt passar.

1. Vilken upplösning ska du spela i? En gamingdator med RTX 5060 klarar 1080p med god marginal, 1440p sitter rätt med RTX 5070, RX 9070 XT eller RX 9060 XT, och 4K börjar på RTX 5080, med 5090 om du vill köra hög uppdateringsfrekvens. Har du en äldre skärm, kolla den innan du köper: en panel på 60 Hz visar aldrig mer än 60 FPS, hur många datorn än levererar. Det är inget skäl att köpa en svagare dator, men räkna med skärmen som nästa uppgradering.

2. Vilken processor sitter i? För ren gaming drar AMD:s X3D-chip ifrån: 9800X3D hör till de allra vassaste i spel, och varför den staplade cachen ger det försprånget reder vi ut i tekniksektionen. En sexkärnig Ryzen 5 räcker långt i budgetklassen, men en X3D-variant lyfter de CPU-tunga titlarna märkbart.

3. Hur mycket grafikminne? 8 GB räcker till 1080p i dagens AAA-titlar, men det är minimikravet på minnessidan och inte en marginal. För 1440p vill du ha 16 GB. När bufferten tar slut blir det stutter och textur-pop, inte lägre snitt-FPS. Därför väger vi hellre VRAM-mängd än lite extra rå kraft för samma peng (mer om varför i FAQ:n).

4. RAM och lagring? 32 GB DDR5 är vad du siktar på, och 16 GB är den nedre gränsen. Lagringen ska vara en NVMe-SSD på minst 1 TB, helst 2 TB om biblioteket är stort.

5. Färdig eller egen? En färdig dator för gaming ger garanti på hela systemet och fungerar ur lådan - värt merpriset för de flesta, om du synar delarna först. Komplett, Webhallen och Shark Gaming ger tre års garanti på sina egna datorer.

Fem fällor i en färdig gaming PC

Det är i detaljerna en färdig rigg sparar pengar - och det är där du ska titta innan du köper. Fem fällor återkommer, och de biter hårdast i budgetskiktet - har du en fast summa att hålla dig till går vi igenom klassen för sig i vår genomgång av gamingdator under 20 000 kr.

1. B-grade och retur-enheter. Ett lockande pris kan vara en B-stock-maskin: öppnad, returnerad eller demoexemplar. Inget fel i sig, men det är inte en ny dator, och det ska framgå tydligt. Läs produktnamnet noga.

2. Disken som sparats in på. Budgetdatorer smyger ofta in en NVMe utan eget DRAM-cache, alltså utan snabbminne för diskens adresskarta. För ren gaming är det en svagare invändning än ryktet säger. Det som faktiskt biter när du flyttar in stora spel är en snål SLC-cache: när den är full går resten direkt ner i det långsammare minnet, och kopieringen tappar fart.

3. Långsamt eller enkanals-minne. En enda minnessticka i stället för två halverar minnesbandbredden och låter en snabb CPU stå och vänta på data. Två moduler (dual channel) är alltså vad du vill se, och på AM5 är DDR5-6000 läget att sikta på: där håller minneskontrollern jämna steg med minnet, och över det tappar den fart i stället. Står det DDR5-4800 i specen är det JEDEC-basen, och TechPowerUp mätte den till klart efter de snabbare hastigheterna på en Ryzen 9950X. Sitter det ett X3D-chip i maskinen betyder det mindre, för den stora cachen gör färre resor ut till minnet.

4. Ospecificerat nätaggregat. Grafikkortet drar i korta pulser, inte jämnt, och det är pulsen aggregatets skyddskrets reagerar på. Ett aggregat som följer ATX 3.1 är byggt för pulserna, ett äldre eller omärkt är det inte. Står det bara watt i specen, fråga efter standarden innan du köper.

5. Plattform i slutet av sin bana. En billig rigg på AM4/DDR4 spelar bra idag, men sockeln närmar sig vägs ände. AM5 har processorstöd utlovat ända in på 2029, och det är skillnaden om du vill byta processor om några år i stället för att byta hela datorn.

Ljudnivå: vad som låter i en gamingdator

Tre fläktar avgör hur mycket maskinen hörs: grafikkortets, processorkylarens och nätaggregatets. Grafikkortets tal är kylarspecifikt, så ett uppmätt värde för ett kort säger ingenting om ett annat med samma chip. Därför ger vi inget sådant tal här.

Nätaggregatet är den del där ett oberoende labb publicerar en siffra per modell. Två av datorerna i genomgången sitter på enheter Cybenetics mätt i 230V-drift: Config Pro har en Corsair RM750e, uppmätt till 19,45 dBA i snitt, och Config Ultra en RM1000e, uppmätt till 25,32 dBA. Knappt sex decibel skiljer, på den del som går så länge maskinen är igång.

Kylaren avgör resten. Skalan här spänner från 360 mm vattenkylning i a383, Almighty Shark och Config Ultra, via 240 mm i Config Pro, ner till en 120 mm luftkylare i a136 och en kompakt luftkylare i Brutality. En större radiator har mer yta att bli av med samma värme på, så fläktarna behöver inte varva lika högt för att hålla chippet nere. Det hänger ihop med chassit: GamersNexus mätte 3 °C lägre GPU-temperatur enbart av att byta en solid front mot mesh, och svalare hårdvara behöver mindre fläkt. Vad vi däremot inte påstår är hur många decibel hela burken landar på hos dig: de här datorerna är inte uppmätta som helheter av någon, och vi mäter inte hårdvara själva.

Prisklasser - vad du får i varje spann

High-end

Här köper du 4K utan kompromiss: RTX 5080 eller 5090 parat med gamingoptimerade 9800X3D, gott om RAM och snabb lagring. Du betalar för marginalerna, i kronor och i watt.

  • 4K på hög uppdateringsfrekvens, path tracing med DLSS
  • RTX 5080/5090, 32 GB RAM, 2 TB NVMe
  • ATX 3.1-aggregat och rejäl AIO-kylning - 850 W räcker till 5080, ett 5090 vill ha 1000 W och gärna mer
  • Ryzen 7 9800X3D - rätt CPU för ren gaming

Mellanklass

Mittfåran för 1440p. Här avgörs valet oftast mellan NVIDIA:s DLSS-ekosystem och AMD:s raster-värde per krona - och VRAM-mängden bestämmer hur länge datorn håller.

  • 1440p på höga inställningar med god marginal
  • RTX 5070 Ti / RX 9070 XT / RX 9060 XT 16 GB
  • 16 GB VRAM håller längre än 8 GB
  • 650 W bär klassen, och 32 GB RAM håller längre än 16

Budget

Ingångsnivån för seriös gaming. 1080p på höga inställningar - men kolla VRAM och plattform, det är här de långsiktiga skillnaderna sitter.

  • 1080p på max, lättare 1440p
  • RTX 5060 - 8 GB räcker till 1080p
  • AM5 ger uppgraderingsväg, AM4 är en återvändsgränd
  • 16 GB RAM och ett vanligt kvalitets-aggregat räcker
FAQ

Vanliga frågor

Vårt förstaval är Komplett-PC Epic Gaming a383, en RTX 5090-rigg byggd för 4K i ultra utan att blinka, med två terabyte NVMe så att spelbiblioteket får plats. Vill du ha samma kraft i ett mindre chassi finns Almighty Shark som premiumalternativet. Söker du samma 4K-nivå för en vettigare peng sätter vi Webhallen Config Ultra ett snäpp ner: i princip all gaming-prestanda kvar, färre kronor. Kör du mest i 1440p är Webhallen Config Pro vårt värde-val på AMD-sidan, där 7800X3D:s stora cache lyfter FPS:en i de processortunga titlarna. Sikta på 1080p och en uppgraderingsväg framåt? Då pekar vi på Max Bite Brutality i budgetklassen, som spelar snyggt idag och lämnar dörren öppen för ett vassare grafikkort längre fram. Kort sagt: matcha datorn mot upplösningen du faktiskt spelar i - så betalar du för FPS du märker, inte siffror på pappret.

Bygger du en PC för gaming själv sparar du oftast en slant och får full kontroll över varje del - men du lägger tid, gör all montering och hanterar garantin per komponent om något strular. En färdig rigg vänder på det: den är testad, fungerar direkt ur kartongen, och garantin täcker hela systemet med en kontakt vid fel. För de allra flesta är det värt merpriset, som brukar ligga på en mindre andel av totalen. Nyckeln är att granska delarna innan du klickar hem: vilket nätaggregat sitter i, är SSD:n DRAM-less, kör minnet i dubbla kanaler och rätt hastighet, och är det en ny maskin eller en B-stock-enhet? En välspecad färdig dator för gaming från ett seriöst märke är ett tryggt köp - en där tillverkaren snålat på delar du inte ser är det inte. Läs specifikationen rad för rad, så vet du vad du betalar för.

För ren gaming leder AMD:s X3D-processorer 2026, och Ryzen 7 9800X3D är värd att leta efter. Den stackade 3D V-Cachen ger processorn snabb tillgång till speldata och lyfter FPS:en tydligt i CPU-tunga titlar, ett rejält kliv före vanliga Ryzen- och Intel-chip i spel. En vanlig fråga är om den dyrare 16-kärniga 9950X3D är snabbare: för ren gaming är skillnaden försumbar, eftersom spelens FPS kommer från cache-delen båda chippen delar. De extra kärnorna betalar sig bara i produktivitet som rendering och streaming. Spelar du mest, är 9800X3D alltså det smarta valet - du betalar inte för kärnor spelen aldrig rör. I budget-klassen räcker en sexkärnig Ryzen 5 långt, men saknar X3D-cachen och släpper därför något i de tyngsta spelen. Matcha alltid processorn mot grafikkortet, så ingen del blir flaskhals.

32 GB DDR5 är rätt mängd för en ny gamingdator 2026, och 16 GB är golvet. Moderna spel använder mer minne än förr, och kör du dessutom Discord, en webbläsare och kanske streaming parallellt tar 16 GB snabbt slut. Då börjar systemet swappa mot disken och du får hack. 32 GB ger marginal för både dagens titlar och de närmaste årens. Lika viktigt som mängden är att minnet kör i dubbla kanaler: två stickor ger processorn dubbelt så bred minnesbuss som en ensam sticka. En snabb CPU svälts på enkanals-minne - den hinner konsumera data fortare än den smala bussen matar fram den, så den får stå och vänta, och du tappar främst jämnheten: hack och 1%-lows snarare än snitt-FPS. Hastigheten spelar också roll, särskilt med AMD - DDR5-6000 är där Ryzen trivs bäst, eftersom processorns interna databuss (Infinity Fabric) går i takt 1:1 med minnet just där; snabbare moduler kan tappa den synken och 4800 ligger under sweet-spoten, så båda tappar FPS i onödan. Kolla alltså inte bara hur många gigabyte en färdig rigg har, utan att det är två moduler på rätt hastighet.

8 GB grafikminne räcker till 1080p 2026: det klarar spel i 1080p, men minnet räcker inte så fort du höjer upplösningen eller skruvar upp texturerna i moderna AAA-titlar. När bufferten tar slut kommer hack och textur-pop, och i värsta fall rasar snittet också: TechSpot mätte Stalker 2 till 47 FPS i 1080p på ett 8 GB-kort och 6 FPS i 1440p, vilket de kallar i praktiken ospelbart. För 1440p vill du därför ha 16 GB. Oberoende tester av 16 GB- mot 8 GB-varianter av samma grafikkort visar markant jämnare bildflöde så fort 8 GB inte räcker till. Köper du en budget-rigg för ren 1080p-gaming är ett 8 GB-grafikkort helt okej, så länge du vet att det är just dit det räcker. Ska datorn klara 1440p, eller hålla i flera år, är 16 GB den trygga vägen - VRAM är inte stället att snåla på.

Tre fläktar bestämmer saken: grafikkortets, processorkylarens och nätaggregatets. Grafikkortet ligger normalt överst under spel, men dess värde hänger på kylaren kortet råkar ha, så ett tal från en modell går inte att flytta över på en annan. Nätaggregatet är den enda delen med publicerade mätningar per modell. Cybenetics mätte Corsair RM750e till 19,45 dBA i snitt och RM1000e till 25,32 dBA i 230V-drift, alltså knappt sex decibel mellan två aggregat som båda sitter i datorer på den här sidan. Kylaren styr resten: en 360 mm radiator har mer yta att bli av med samma värme på än en 240 mm, och en luftkylare på 120 mm minst av alla, så fläktarna behöver varva olika högt för samma chip. Chassit spelar in på samma sätt, eftersom ett som andas håller temperaturen och därmed varvtalet nere.

En välbalanserad dator för gaming håller normalt fyra till sex år innan den känns trög i nya titlar, men hur länge beror lika mycket på plattformen som på prestandan. Grafikkortet är oftast det som först känns gammalt, eftersom nya titlar pushar grafiktyngden snabbare än processorkraven; och när spelens texturpaket växer fyller de till slut grafikminnet, varpå GPU:n tvingas hämta data långsammare och bildflödet börjar hacka. Där gör plattformsvalet stor skillnad: en dator på AMD:s AM5-sockel kan ta flera kommande processor-generationer utan att du byter moderkort, eftersom AMD lovat stöd för sockeln till minst 2029. En maskin på äldre AM4 med DDR4 spelar bra idag, men har nått vägs ände. En CPU-uppgradering innebär i praktiken nytt moderkort, nytt minne och ny processor på en gång. Vill du förlänga livet på datorn hjälper det också att välja gott om RAM och en lagringsplats ledig från start. Köp med uppgraderingsvägen i åtanke, så håller datorn relevant längre.

TEKNIK

Tekniken i en speldator - vad som avgör gamingprestandan

CPU-GPU-balans och 3D V-Cache - tekniken bakom processorvalet i en gamingdator 2026 Klicka för större bild

En färdig gamingdator är en kedja, och den är aldrig starkare än sin svagaste länk. Grafikkortet får rubrikerna, men det är samspelet - processorn som matar det, minnet som matar processorn, kylningen som håller klockan uppe och aggregatet som tål effekt-spikarna - som avgör hur spelet faktiskt känns. Här är fysiken bakom varje komponent i en gaming PC, den som förklarar våra val.

Flaskhalsen som flyttar - när CPU:n avgör vs när GPU:n gör det

En seglivad myt är att en snabbare processor alltid ger fler FPS. Sanningen är att flaskhalsen flyttar med upplösningen, och det avgör var dina pengar gör nytta.

I 1080p är CPU:n ofta väggen. Vid låg upplösning har grafikkortet relativt lite att göra per frame och hinner vänta på processorn: det är CPU:n som måste mata fram spelvärld, fysik och draw calls i hög takt. Här skiljer en stark gaming-CPU stort: TechSpot uppmätte 9800X3D till runt 18% före Intels Core i9-14900K i snitt över 45 spel i 1080p, och i de mest cache-känsliga titlarna växer försprånget rejält: 33% i Cyberpunk 2077, 41% i Gears 5 och 61% i Assetto Corsa Competizione. Det är just där processorn är begränsningen.
CPU-försprång 9800X3D mot Core i9-14900K - stort i 1080p, nära noll i 4K, flaskhalsen flyttar med upplösningen, 2026 Klicka för större bild
CPU-försprång för Ryzen 7 9800X3D över Core i9-14900K. 1080p-stapeln är TechSpots mätning över 45 spel: ~18% i snitt, och 33 till 61% i de mest cache-känsliga titlarna. 4K-stapeln är inte deras tal - de testade bara 1080p - utan visar kategorins etablerade mönster: när upplösningen stiger tar grafikkortet över och CPU-skillnaden krymper mot noll. Därför flyttar pengarna: CPU i 1080p, GPU i 4K.
I 4K är GPU:n väggen. Vid hög upplösning mångdubblas grafikkortets arbete per frame: det renderar fyra gånger så många pixlar som i 1080p, och processorn hinner lätt med. Här krymper CPU-skillnaderna till nära noll, och pengarna gör mest nytta i grafikkortet.

Vad det betyder. Det är därför vi parar 5090:an med 9800X3D men inte gråter över en Ryzen 5 i en 4K-budgetrigg - vid 4K syns CPU-skillnaden knappt. Och det är därför ett grafikkort ur toppskiktet på en svag processor i 1080p är bortkastade pengar: det står och väntar. Matcha CPU mot GPU mot upplösning, så betalar du inte för kraft som står oanvänd.

Vad kostar ray tracing i en gamingdator? Och varför grafikminnet avgör först

8 GB är kategorins skarpaste gräns. Tom's Hardware varnar för 8 GB-modellerna och kallar korten en helt annan sak än sina 16 GB-syskon. De skriver att 1080p brukar flyta på, men att 1440p behöver mer än 8 GB. Skillnaden är inte att siffran blir lite lägre, utan att kortet börjar bete sig annorlunda.

När grafikminnet tar slut rasar snittet, det sjunker inte mjukt. TechSpot mätte Stalker 2 till 47 FPS i 1080p på ett 8 GB-kort. I 1440p föll samma kort till 6 FPS, och de kallar spelet i praktiken ospelbart där.

Ju knappare minnet är, desto mer betyder bussen: texturer som inte får plats måste skyfflas fram och tillbaka över den. I samma sajts buss-test drog 16 GB-versionen 135 FPS i Indiana Jones and the Great Circle mot 8 GB-versionens 45, med båda korten på en långsam PCIe 3.0-plats. Deras slutsats är att bandbredd bara dämpar problemet, och att 16 GB räcker i dag medan 8 GB inte gör det.

Det renaste beviset kommer från två kort med samma krets och olika mycket minne. PC Games Hardware ställde RX 7600 med 8 GB mot RX 7600 XT med 16. I Stalker 2 och Indiana Jones nådde 8 GB-kortet bara 22 till 25% av sitt syskons prestanda. I titlar utan ray tracing var glappet ofta fullt acceptabelt, men med strålarna påslagna blev 16 GB-kortet nästan fyra gånger snabbare i vissa spel.

Och ray tracing då? I den här klassen är det mest en bock i en lista. Tom's skriver att gott om spel med RT-stöd går så illa att funktionen är just en bock och inget användbart, och att den fulla varianten kostar rejält i prestanda även om den ser lite bättre ut.

Det gäller klassen över också. TechSpot kallar NVIDIA kung av tung ray tracing och särskilt path tracing, men deras eget exempel är Doom i 1440p med path tracing på: 31 FPS på ett RTX 5070 Ti, alltså ospelbart, och ändå 63% snabbare än Radeon-kortet. I flera titlar med vanlig ray tracing påslagen gick 9070 XT jämnt upp eller vann.

Vad det betyder när du väljer. I 1080p och 1440p i den här prisklassen väljer du på grafikminne och rå prestanda, inte på RT-bocken. Ska path tracing vara poängen är det en högre prisklass du ska titta på, inte ett annat märke i samma.

Ger 16 kärnor mer gaming än 8? Nej - och det gäller vår egen vinnare

I en färdig dator väljer du inte processorn själv - den följer med datorn, och frågan blir om valet håller för gaming. Vår vinnare kör den 16-kärniga Ryzen 9 9950X3D, och då ska vi vara raka om vad de kärnorna gör och inte gör.

Cachen är hela poängen. AMD:s X3D-chip bär ett extra lager cacheminne staplat under kärnorna, och det är den biten som lyfter FPS:en mest i cache-tunga titlar som strategispel, simulatorer och stora onlinevärldar. Hela mekaniken bakom X3D reder vi ut på vår sida om gamingprocessorer - här räcker det du behöver för att bedöma en färdigbyggd gamingdator: det är cachen som avgör i spel, inte antalet kärnor.

Därför köper du inte FPS för de åtta extra kärnorna. Den 16-kärniga 9950X3D bär samma åtta cache-kärnor som det åttakärniga syskonet, plus en andra grupp helt utan V-Cache. I spel, som sällan använder fler än åtta kärnor, blir chippen i praktiken jämna - Tom's Hardware såg 0,4% skillnad i ett 16-spels snitt, och GamersNexus landar i samma slutsats. De extra kärnorna ger kraft för rendering och streaming, inte högre FPS.

Vad betyder det för vår vinnare? Att du ska välja den för kortet och lagringen, inte för kärnorna. Ser du en maskin med ett åttakärnigt X3D-chip till lägre peng är det ingen sämre gamingdator - den skillnaden syns inte i FPS-räknaren.

Minnet - snabb DDR5 i dubbla kanaler matar processorn med data

Minnet är där processorn hämtar allt den ska räkna på, och kommer datan för långsamt står den och väntar i stället för att bygga nästa frame. Det syns sällan i snitt-FPS - du känner det som hack och ojämna frame times mitt i en fajt. Två saker avgör: kanaler och hastighet.

Dubbla kanaler är inte förhandlingsbart. Två minnesstickor i stället för en aktiverar dual-channel och dubblar bandbredden mot processorn. En ensam sticka kostar runt 12 procent av snittet och 16 på 1%-lowsen i 1080p, mätt av TechSpot över tretton spel, och enskilda titlar tappar långt mer än så. Ospelbart blir det sällan, men det är en av de vanligaste tysta flaskhalsarna i billiga färdigbyggda datorer: en ensam sticka stryper processorn. Kontrollera alltid att en färdig dator kör två stickor - alla gör det inte, och det är det enklaste du kan rätta till själv.

På Ryzen är DDR5-6000 en teknisk sweet spot, inte bara snabbare-är-bättre. AMD:s Infinity Fabric - databussen mellan processorns delar - vill gå i takt 1:1 med minnet, och den balansen träffas vid DDR5-6000 CL30. Pressar du minnet högre, mot 8000, tappar bussen takten och latensvinsten med den: du betalar alltså då för siffror som inte ger FPS. Värt att veta: på X3D-chippen dämpar den stora cachen minnesberoendet, så där spelar hastigheten mindre roll. På budget-riggarnas vanliga Ryzen 5 utan extra cache väger snabbt dual-channel-minne tyngre.

32 GB är vår rekommendation i premiumklassen 2026. En modern AAA-titel äter en rejäl bit RAM, och kör du Discord, webbläsare och kanske stream parallellt börjar 16 GB kännas trångt. Vi känner inte till någon labbmätning som satt gränsen exakt, så ta det som ett marginal-råd och inte som ett tröskelvärde: 32 GB kostar lite och tar bort frågan.

Lagringen - NVMe kapar laddtiden, men Gen 5 är slöseri för gaming

Här är rådet nästan provocerande enkelt: köp en PCIe NVMe-disk, sen är du klar. Steget som faktiskt märks är från gammal SATA-SSD till NVMe - inte från Gen 4 till Gen 5.

SATA mot NVMe är skillnaden som märks. TechSpots laddtidstest visar att Ratchet & Clank: Rift Apart laddas på runt 1,3 sekunder från en NVMe. En SATA-disk är nästan fem gånger långsammare. Och i DirectStorage-titlar, som strömmar in texturer i realtid medan du rör dig, hänger sig SATA så illa att spelet kan pausa mitt i ett hopp medan datan kommer ikapp.

Men Gen 4 mot Gen 5? Glöm det för gaming. Samma test visar att språnget från PCIe 3.0 till 5.0 i de flesta spel inte ger någon mätbar skillnad alls, och där det ger något stannar det på 10 till 15 procent i laddtid. I Cyberpunk 2077 är skillnaden mellan olika NVMe-diskar i praktiken noll. Gen 5-diskar kostar betydligt mer utan att ge dig en enda extra FPS.

Och DRAM-less då? Flera budgetdatorer kör en NVMe utan eget DRAM-cache - snabbminnet där disken håller kartan över var varje fil ligger. Utan den nära till hands får disken slå upp adressen i de långsammare flash-cellerna. Det syns i fil-verifiering, där diskarna med DRAM låg 8 till 11 procent före, men inte i spelladdning, som läser långa block. För ren gaming duger en DRAM-less Gen 4-disk; det märks först när disken också är OS-enhet och flyttar tunga spel ofta.

Kylning och chassi - håll boost-klockan uppe hela passet

Kylningen är inte kosmetik. Den avgör om processorn håller sin boost genom en fyra timmars session eller tappar FPS när den blir för varm. Zen 5 har sitt temperaturmål satt till 95 °C, alltså punkten boosten jobbar mot: chippet klockar upp så långt det kan tills det når dit. Kommer det dit tidigt är det värmen som sätter taket för klockan i stället för kylaren, och varje hundratal MHz det tappar syns direkt i bildflödet.

9800X3D är lättare att kyla än sin föregångare. Tom's Hardware beskriver hur AMD vände på konstruktionen i Zen 5: cachen ligger under kärnorna i stället för ovanpå, vilket lyfter kärnorna närmare metallocket och gör värmen lättare att få bort. Med en rejäl luft- eller vätskekylare stannar chippet en bra bit under 95-gradersgränsen och boosten sitter kvar. Det är därför toppriggarna parar X3D-chippet med vätskekylning.

Chassits front är inte bara utseende. En mesh-front mot en stängd glasfront ger mätbara grader. GamersNexus uppmätte 3 °C lägre GPU-temp enbart från att byta en solid front mot mesh, och i deras processor-test skilde det 9 °C mellan samma chassi med och utan hål i fronten - med identiska fläktar i båda. Översatt: ett chassi som andas håller både CPU och GPU svalare, och svalare hårdvara håller klockan uppe. Leta efter mesh-front och faktiska fläktar, inte bara glas.

Nätaggregatet - marginal för spikarna, inte snittet

Det sista du vill är att riggen slår av mitt i en session, och det är precis vad ett underdimensionerat nätaggregat gör. Nyckeln är att ett grafikkort inte drar jämnt - det spikar.

Spikarna är poängen. En RTX 5090 anges till 575 W, men TechPowerUp återger en labbmätning av Igor's Lab som fångade kortvariga spikar upp till 901 W på under en millisekund, långt över den nominella siffran. De påpekar samtidigt att talen ligger inom vad ATX 3.1 är byggd för, och det är just där poängen sitter. Tom's Hardware räknar hem systemtoppar på 900 till 1000 W med ett tungt grafikkort och en effekthungrig CPU i botten.

Ett ATX 3.1-aggregat är byggt för just de spikarna och rider ut varenda en utan att blinka. Ett gammalt aggregat tolkar däremot den millisekunden av överström som ett fel: överströmsskyddet löser ut och slår av maskinen tvärt, mitt i spelet.

Därför wattalet och standarden, inte bara märket. En dator med RTX 5080 klarar sig på 850 till 1000 W. För en dator med RTX 5090 är 1000 W NVIDIAs egen baslinje, och Tom's Hardware tycker att du ska gå förbi den: deras förslag är 1500 W. Kontakten ska vara en direkt 12V-2x6, inte adapterdjungeln. Budget-riggarna klarar sig på betydligt mindre, men marginalen ska finnas.

Gold eller Platinum då? Det avgör ingenting för prestandan. Skillnaden är någon enstaka procent i effektivitet, mätbar först vid drift dygnet runt. För en gamingrigg räcker 80+ Gold gott.
METOD

Så bedömer vi

Oberoende labb

Den här genomgången vilar på 36 externa källor från 16 oberoende håll (AMD, Cybenetics, Gamers Nexus, NotebookCheck m.fl.) - vi väger samman mätningarna och låtsas aldrig om förstahandstest vi inte gjort.

Bäst först

Etta är den mest kapabla produkten i kategorin, sen faller det i prestandaklasser. Pris avgör inom en klass - aldrig vägen uppåt.

Betyget 1-10

En redaktionell bedömning av uppmätt prestanda, byggkvalitet och passform. Under 6,5 listas inte - vi tar hellre bort produkten.

Källor är heliga

Inga påhittade mätvärden, inget labbnamn utan belagd källa. Mätningarna länkas så att du kan gå till originalet och kontrollera oss.

Källor

  1. Komplett - Komplett-PC Advanced Gaming a136 RGB, produktsida hämtad 2026-09-29
  2. Webhallen - Webhallen Config Pro, produktsida hämtad 2026-09-29
  3. Shark Gaming - Handelsvillkor hämtad 2026-09-29
  4. AMD - Ryzen 5 7400 produktspecifikation hämtad 2026-08-20
  5. ASUS - PRIME B840M-A WIFI, officiell specifikation hämtad 2026-10-13
  6. Cybenetics - Corsair RM1000e (ATX v3.1) hämtad 2026-08-27
  7. Cybenetics - Corsair RM750e (ATX v3.1) hämtad 2026-08-27
  8. GamersNexus - Ryzen 9 9950X3D Review hämtad 2026-06-15
  9. GamersNexus - Ryzen 5 7600X3D CPU Review & Benchmarks vs. 7800X3D, 5700X3D, 9800X3D hämtad 2026-07-20
  10. GamersNexus - RX 9070 XT Review (Sapphire Pulse) hämtad 2026-06-15
  11. GamersNexus - RTX 5080 Founders Edition Review hämtad 2026-06-15
  12. GamersNexus - Corsair 4000D vs 4000D Airflow (solid vs mesh front) hämtad 2026-06-15
  13. Igor's Lab - RTX 5090 Founders Edition, Lastspitzen och nätaggregat-rekommendation hämtad 2026-08-20
  14. MSI - PRO A620AM-B EVO produktspecifikation hämtad 2026-08-31
  15. NotebookCheck (PCGH-djupdykning) - 8 GB VRAM mot 16 GB, RX 7600 vs RX 7600 XT hämtad 2026-08-20
  16. TechPowerUp - RTX 5090 Power Excursions (spikar till 901 W under 1 ms) hämtad 2026-06-15
  17. TechPowerUp - Ryzen 7 9800X3D Review (Temperatures) hämtad 2026-06-15
  18. TechPowerUp - ASUS RTX 5090 TUF Review (relative performance) hämtad 2026-06-15
  19. TechRadar - AMD: 9950X3D vs 9800X3D gaming "dead heat" hämtad 2026-06-15
  20. TechSpot - Best SSD for Gaming: PCIe 5.0 vs 4.0 vs 3.0 vs SATA (load-time benchmarks) hämtad 2026-06-15
  21. TechSpot - Single Stick vs. Dual Channel RAM hämtad 2026-07-21
  22. TechSpot (Hardware Unboxed) - AMD Ryzen 5 7500F: The Most Affordable Zen 4 CPU hämtad 2026-07-20
  23. TechSpot - Ryzen 7 9800X3D vs Core i9-14900K hämtad 2026-06-15
  24. TechSpot - Nvidia GeForce RTX 5060 Review hämtad 2026-06-15
  25. TechSpot - RX 9060 XT 8GB vs 16GB PCIe benchmark hämtad 2026-06-15
  26. TechSpot - Which Budget Ryzen 5 CPU is Best for PC Gaming? hämtad 2026-08-20
  27. TechSpot - RTX 5070 Ti vs RX 9070 XT (52-game benchmark) hämtad 2026-06-15
  28. Tom's Hardware - Ryzen 9 9950X3D vs Ryzen 7 9800X3D Faceoff hämtad 2026-06-15
  29. Tom's Hardware - RX 9060 XT 16GB Review hämtad 2026-07-20
  30. Tom's Hardware - Vilken PSU behöver en RTX 5090 hämtad 2026-06-15
  31. VideoCardz - AMD extends AM5 socket support through 2029 hämtad 2026-06-15
  32. PC Support & Gaming Test
  33. BENCHMARKS FOR GAMERS
  34. ShadowSeven
  35. ShadowSeven
  36. ShadowSeven

Oberoende redaktion • Data-grundade betyg