Hoppa till huvudinnehåll

Uppdaterad 2 november 2026· 5 gaminglaptops

Bästa gaminglaptop 2026 - rätt GPU-klass

MSI Stealth A16 AI+
★ Bäst i test 9.2 betyg
MSI Stealth A16 AI+ Se pris hos Webhallen

Annonslänk

Bland gaminglaptops ligger ett RTX 5090 på 2,1 kilo högst, 9G16-80 V2 ger RTX 5080 och 300 Hz i 16 tum, och i budget-änden ger ett RTX 5060 fullt spelbar 1200p.

Granskad av redaktionen enligt vår testmetod

Sidan innehåller annonslänkar - vi kan få provision om du köper via länkarna, utan extra kostnad för dig.

Genomgång: gaminglaptop 2026, bäst i test

Stealth A16 AI+ är vårt val när du vill ha ett RTX 5090 i en laptop du orkar bära. Vill du hellre ha full effekt på grafikkortet tar du Shark Gaming 9G16-80 V2 med RTX 5080 på 175 W och en skärm i 300 Hz, eller 9G16-70Ti om ett RTX 5070 Ti räcker. ASUS TUF Gaming F16 tar budgetänden med ett RTX 5060 som får gå på full effekt.

N° 01/05

MSI Stealth A16 AI+

★ Bäst i test
Tillverkare MSI
MSI Stealth A16 AI+ gaminglaptop 2026

Bäst för RTX 5090 du orkar bära

Ett RTX 5090 med 24 GB VRAM bakom en OLED-skärm i 240 Hz, i en 16-tumare på 2,1 kilo som du faktiskt orkar ta med till LAN:et.

Annonslänk

Modelljämförelser (5 gaminglaptops)

VRAM 24 GB
fält 8 GB24 GB
GPU NVIDIA GeForce RTX 5090 Laptop - 24 GB GDDR7, upp till 110 W med Dynamic Boost
Processor AMD Ryzen AI 9 HX 370
Minne 64 GB LPDDR5x-7500, fastlött
Lagring 2 TB NVMe SSD (PCIe Gen4)
Skärm 16" QHD+ 2560x1600 OLED, 240 Hz, 100 % DCI-P3
Vikt 2,1 kg
Batteri 99,9 Wh
Laddare 240 W

Alla mått och utföranden finns i MSIs egen specifikation.

9.2 Betyg / 10
Matchvikt
2,1 kg
Uthållighet
99,9 Wh

Vårt val som bästa gaminglaptop 2026 - MSI Stealth A16 AI+, RTX 5090 i ett 16-tums chassi

Stealth A16 AI+ är gaminglaptopen för dig som vill ha ett RTX 5090 utan att släpa på en skrivbordsmaskin. MSI anger 2,1 kilo och knappt 2 centimeter tjocklek, och i chassit sitter grafikkortet med 24 GB VRAM bredvid en Ryzen AI 9 HX 370. Skärmen är en 16-tums OLED i 2560x1600 och 240 Hz, så den klarar både snabba tävlingsspel och mörka storspel.

Den spanska sajten avpasion testade exakt den här konfigurationen. De körde Cyberpunk 2077 och Starfield i skärmens fulla upplösning och kallar spelprestandan mycket bra. Renodlade speldatorer går snabbare i spel än Stealth, påpekar avpasion, men de är också tyngre och tjockare.

Datorn blir rejält varm när den jobbar, men enligt avpasion sprider kylningen värmen bra och tangentbordet håller sig svalt nog att spela på. Det är fart nog för att skärmen ska göra nytta i storspelen, och därför är Stealth A16 AI+ vårt val som bästa gaminglaptop 2026.

Vem är Stealth A16 AI+ för - och vem ska välja något annat

Det du ger upp för vikten är effekt. MSI ger RTX 5090 högst 110 W, inräknat Dynamic Boost, medan de tyngsta 18-tumsmaskinerna låter samma kort dra 175 W. Testarna på avpasion kallar kortet ganska nedskuret för att få plats i chassit. Vill du ha full effekt i ett 16-tums chassi tar du Shark Gaming 9G16-80 V2, som ger ett RTX 5080 hela 175 W.

Två saker till behöver du veta. Fläktarna hörs tydligt under full belastning, enligt avpasion. TechRadar testade samma chassi med ett RTX 5070 Ti. Där blev slutsatsen: "One thing to note is that the laptop did get quite hot and loud when running games at ultra".

Skärmen är dessutom blank. ITdaily testade också en version med RTX 5070 Ti och samma OLED-skärm. De mätte 378 cd/m² och såg reflexer när solen låg på, så spela med ryggen mot fönstret. Minnet är fastlött, och de 64 GB du köper är de du har.

+ Styrkor

  • Nvidias kraftfullaste grafikkort för laptops i ett chassi du orkar bära, och avpasion kallar spelprestandan i skärmens fulla upplösning mycket bra i sitt test av just den här konfigurationen
  • OLED-skärmen i 240 Hz passar både snabba tävlingsspel och mörka storspel, där OLED ger riktigt svart

− Svagheter

  • Grafikkortet får högst 110 W enligt MSI, mot 175 W i de tyngsta 18-tumsmaskinerna, så du får inte ut hela RTX 5090-kraften
  • Fläktarna hörs tydligt under full spelbelastning, och den blanka skärmen speglar sig i ett ljust rum

Våra partnerbutiker

Annonslänkar

N° 02/05

Shark Gaming 9G16-80 V2

High-end
Tillverkare Shark Gaming
Shark Gaming 9G16-80 V2 gaminglaptop 2026

Bäst för RTX 5080 och 300 Hz i 16 tum

Ett RTX 5080 som får dra hela 175 W, en Core Ultra 9 290HX Plus och en QHD+-skärm i 300 Hz, i ett 16-tumschassi på 2,25 kilo.

Annonslänk

Modelljämförelser (5 gaminglaptops)

VRAM 16 GB
fält 8 GB24 GB
GPU NVIDIA GeForce RTX 5080 Laptop - 16 GB, 175 W
Processor Intel Core Ultra 9 290HX Plus - 24 kärnor, upp till 5,5 GHz
Minne 32 GB DDR5 4800 MHz (2x16 GB, 2 platser, max 96 GB)
Lagring 1 TB NVMe SSD, 3 M.2-platser
Skärm 16" QHD+ 2560x1600 WVA, 300 Hz, bländskydd
Vikt 2,25 kg

Alla mått och utföranden finns i Shark Gamings egen specifikation.

8.9 Betyg / 10

Shark Gaming 9G16-80 V2: high-end laptop för gaming i 16 tum

Shark Gaming bygger sina laptops för den nordiska marknaden, och den internationella fackpressen testar dem sällan. Därför bedömer vi maskinen på komponenterna, och de är toppklass: ett RTX 5080 som enligt Shark Gamings komponentlista får dra 175 W, och en Core Ultra 9 290HX Plus med 24 kärnor.

PC Guide har testat samma grafikkort på 175 W tillsammans med en Core Ultra 9 290HX, i en annan maskin. De mätte 89 FPS i snitt i Cyberpunk 2077 i 1600p på Ultra utan frame generation, och 227 FPS i Counter-Strike 2 på Very High. Skärmen här är 2560x1600 i 300 Hz, så i tävlingsspelen finns det marginal kvar uppåt.

Generationssteget är tydligt. Notebookcheck mätte vid lanseringen 2025 att RTX 5080 i laptops är ungefär 30 till 35 procent snabbare än RTX 4080 i ren rasterisering, och DLSS 4 med multi frame generation finns bara i 50-serien.

Vem är 9G16-80 V2 för - och vem ska välja något annat

Vill du ha full ray tracing får du räkna med DLSS. PC Guide fick 45 FPS i Cyberpunk 2077 med ray tracing på Overdrive i 1600p utan frame generation, och det är där frame generation gör skillnad. Vill du ha ett RTX 5090 är Stealth A16 AI+ vårt val.

Chassit är Shark Gamings eget och har inga oberoende mätningar, så hur fläktarna låter, hur varm den blir och hur ljus skärmen är vet vi inte. Minnet sitter i två moduler på 4800 MHz, alltså dubbelkanal från start, och Shark Gaming anger två platser och upp till 96 GB. Med tre M.2-platser är det också lätt att bygga ut lagringen.

+ Styrkor

  • Grafikkortet får hela 175 W: med samma RTX 5080 mätte PC Guide 89 FPS i Cyberpunk 2077 i 1600p på Ultra utan frame generation, och 227 FPS i Counter-Strike 2
  • QHD+ i 300 Hz, så skärmen hänger med i tävlingsspelen där grafikkortet levererar över 200 FPS

− Svagheter

  • Full ray tracing kräver DLSS: PC Guide fick 45 FPS i Cyberpunk 2077 med RT Overdrive i 1600p utan frame generation
  • Shark Gamings eget chassi saknar oberoende mätningar, så fläktljud, värme och skärmens ljusstyrka är obeprövade

Våra partnerbutiker

Annonslänkar

N° 03/05

Shark Gaming 9G16-70Ti

High-end alternativ
Tillverkare Shark Gaming
Shark Gaming 9G16-70Ti gaminglaptop 2026

Bäst för High-end FPS på 300 Hz-panel

Ett RTX 5070 Ti som får dra hela 140 W, parat med en QHD+-panel på 300 Hz. Du får både bildflödet och en skärm som hinner visa det.

Annonslänk

Modelljämförelser (5 gaminglaptops)

VRAM 12 GB
fält 8 GB24 GB
GPU NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti Laptop - 12 GB, 140 W
Processor Intel Core Ultra 9 275HX - 24 kärnor / 24 trådar
Minne 32 GB DDR5 4800 MHz (1x32 GB, 2 platser)
Lagring 1 TB NVMe SSD
Skärm 16" QHD+ 2560x1600, 300 Hz
Vikt 2,25 kg

Alla mått och utföranden finns i Shark Gamings egen specifikation.

8.7 Betyg / 10

Shark Gaming 9G16-70Ti: gaminglaptop där skärmen hänger med grafikkortet

Det vanliga problemet i den här prisklassen är att grafikkortet är snabbare än panelen det ritar på. Här är det löst från början: 2560x1600 på 300 Hz. Skärmen är dessutom den enda delen i en laptop du inte kan byta sen, så den är värd att bry sig om innan du köper, inte efter.

Grafikkortet är ett RTX 5070 Ti som får dra hela 140 W. Det talet betyder mer än det låter, för samma kort säljs ända nere från 60 W. NotebookCheck är tydliga med att effekten används i spel den här gången: förra generationens RTX 4070 marknadsfördes också som 140 W, men nådde dit bara i stresstest som FurMark medan spel drog 105-110 W. Om 5070 Ti skriver de att kortet drar nytta av den höga effektgränsen just när du spelar.

Vad landar det på? NotebookCheck placerar kortet ungefär i nivå med gamla RTX 4080 Laptop, både syntetiskt och i spel, och beskriver QHD som fullt spelbart i nästan allt de körde. Processorn är en Core Ultra 9 275HX, samma som satt i deras testmaskin, och om den kombinationen skriver de rakt ut att grafikkortet inte hålls tillbaka. Intel anger chippet till 24 kärnor med en topp på 5,4 GHz, och för spel är det den höga klockfrekvensen som gör jobbet snarare än kärnantalet.

Värt att veta är att NotebookChecks mätningar gjordes i ett annat chassi med samma grafikkort, processor och minnesmängd. Talen om kraft och prestanda följer alltså med hit, men kylning, fläktljud och batteritid är den här maskinens egna och något vi saknar mätvärden på.

12 GB VRAM i QHD - så mycket betyder taket

Den ärliga invändningen mot ett 5070 Ti handlar inte om kraft, utan om minne. NotebookCheck skriver att flaskhalsen är just de 12 GB, att de stötte på problem i QHD i riktigt minnestunga spel, och att läget knappast blir bättre med åren. Indiana Jones nådde minnestaket redan i 2560x1440 med höga detaljer.

Den här skärmen ligger ett snäpp över den upplösningen, på 2560x1600, och taket kommer därför något tidigare här än i NotebookChecks körning. I praktiken betyder det att du sänker texturnivån ett steg i de tyngsta titlarna, inte att spelet slutar fungera, och att uppskalning blir ett verktyg du faktiskt använder i stället för en bonus.

Så vem ska välja bort den? Den som spelar minnestunga nysläpp på max och tänker behålla maskinen i fem år. Då är tolv gigabyte fel sida av gränsen, och du ska titta på tvåan i listan i stället. Den som vill ha hög framerate på en snabb panel och accepterar att dra ner ett reglage i de tyngsta spelen får däremot väldigt mycket maskin här.

En sak till innan du beställer: de 32 GB systemminne sitter i en enda sticka. Andra platsen står ledig, så maskinen går från enkelkanal till dubbelkanal för priset av en modul, och det är en uppgradering värd att göra direkt.

+ Styrkor

  • QHD+ på 300 Hz - skärmen är den enda delen du inte kan byta sen, och den här sitter rätt från start
  • Grafikkortet får hela 140 W, och NotebookCheck såg att ett 5070 Ti drar nytta av den effekten i spel - inte bara i stresstest

− Svagheter

  • Tolv gigabyte grafikminne tar i när du spelar minnestunga titlar på den här upplösningen - NotebookCheck nådde taket redan i QHD, så räkna med att dra ner texturerna ett snäpp i de tyngsta spelen
  • Minnet sitter i en enda sticka, så du spelar i enkelkanal från fabrik - det kostar lite fart, mest på de lägsta dipparna, tills du fyller den lediga platsen

Våra partnerbutiker

Annonslänkar

N° 04/05

Acer Nitro 18 AI

Mellanklass
Tillverkare Acer
Acer Nitro 18 AI gaminglaptop 2026

Bäst för Fullt RTX 5070 på 18 tum

Ett RTX 5070 som får dra hela 115 W, inte ett strypt 60 W-kort, på en 18-tums skärm i 2560x1600 och 165 Hz. Byggd för skrivbordet: tre kilo, men farten sitter kvar timme efter timme.

Annonslänk

Modelljämförelser (5 gaminglaptops)

VRAM 8 GB
fält 8 GB24 GB
GPU NVIDIA GeForce RTX 5070 Laptop - 8 GB GDDR7, upp till 115 W
Processor AMD Ryzen AI 7 350 - 8 kärnor / 16 trådar
Minne 16 GB DDR5-5600 (två SO-DIMM, max 32 GB)
Lagring 1 TB PCIe 4.0 NVMe SSD
Skärm 18" WQXGA 2560x1600 IPS, 165 Hz
Batteri 90 Wh
Vikt 3,02 kg

Alla mått och utföranden finns i Acers egen specifikation.

8.3 Betyg / 10
Matchvikt
3,02 kg
Uthållighet
90 Wh

Acer Nitro 18 AI: mellanklassens gaminglaptop med RTX 5070 på full effekt

Nitro 18 AI tar mellanklassplatsen på det som avgör mest för FPS: hur mycket effekt grafikkortet får dra. Acer låter RTX 5070 jobba med upp till 115 W, Dynamic Boost inräknat. Samma grafikkort sitter i tunnare maskiner med ett betydligt lägre tak. MSI anger till exempel 60 W och en boostklock på 1425 MHz för RTX 5070 i Cyborg A15 AI.

Skillnaden syns i spel. NotebookCheck skriver att 5070:ns spelprestanda "is heavily dependent on the cooling and TDP settings of the laptop", och att klocken varierar mellan 1425 och 2347 MHz beroende på maskin. 60 W-versionen ligger i botten av det spannet. Nitro 18 AI ligger i toppen: LaptopMedia mätte stadiga 113 W och en snittklock på 2588 MHz genom ett timslångt test, med kärnan på 79 grader. Båda heter RTX 5070, men i vår bedömning är det bara det här som får visa vad kortet går för.

I 2560x1600 gav det 81 FPS i Black Myth: Wukong på High, 79 FPS i Shadow of the Tomb Raider på Highest och 78 FPS i Metro Exodus Enhanced Edition på High, alla uppmätta av LaptopMedia. NotebookCheck testade exakt vår kombination av Ryzen AI 7 350 och RTX 5070, såg kortet nästan nå hela taket på 115 W och fann att höga inställningar oftast går i skärmens fulla upplösning, om än inte alltid över 60 FPS. Skärmen är 18 tum med 165 Hz, och LaptopMedia mätte 100 % sRGB och 99 % DCI-P3 utan PWM-flimmer.

Nitro 18 AI - tre kilo, högljudd i Performance och plast rakt igenom

Vem ska välja bort den? Den som vill ha med sig datorn. Acer anger 3,02 kg, och LaptopMedia skriver rakt ut att den "demands a permanent spot on your desk". Nitro 18 AI är en gaminglaptop för skrivbordet som går att flytta, inte en att bära i ryggsäcken varje dag.

Ljudet är nästa sak. I Performance-läget mätte NotebookCheck 54 dB(A) i Cyberpunk 2077, högst i deras testfält tillsammans med MSI Crosshair 18 HX. Enligt samma test är fläktarna betydligt tystare i balanserat läge, medan processor och grafikkort knappt tappar fart, så det är läget att spela i. Processorn är en kompromiss: NotebookCheck konstaterar att Ryzen AI 7 350 inte kan mäta sig med Core Ultra 9 275HX och Ryzen 9 9955HX i de dyrare modellerna. I de flesta spel är det grafikkortet som sätter takten, men den som jagar varenda bildruta i e-sport kan få mer ut av en HX-processor.

Bygget är plast. TechRadar tyckte att chassit och locket gav efter för lätt och fick en pekplatta som krånglade, men deras exemplar var en RTX 5070 Ti-version och pekplattan såg ut att vara ett fel på just den enheten. Det som väger upp är batteriet och utbyggnaden: 90 Wh som räckte nästan 8 timmar i LaptopMedias spartest och över 11 timmar i NotebookChecks wifi-test, plus två minnesplatser och två M.2-platser. Vill du ha ett RTX 5070 som får gå för fullt och en stor skärm, och kan leva med vikten, är Nitro 18 AI vårt val i mellanklassen.

+ Styrkor

  • RTX 5070 på full effekt: LaptopMedia mätte stadiga 113 W och 2588 MHz i snitt genom en timmes belastning, och 81 FPS i Black Myth: Wukong på High i 2560x1600
  • Gott om plats att bygga ut med två minnesplatser och två M.2-platser, och ett 90 Wh-batteri som räckte i över 11 timmar i NotebookChecks wifi-test

− Svagheter

  • Tre kilo och 18 tum gör den till en maskin för skrivbordet, inte en att bära runt varje dag
  • Högljudd i Performance-läget, där NotebookCheck mätte 54 dB(A) i Cyberpunk 2077. Balanserat läge är betydligt tystare med nästan samma fart

Våra partnerbutiker

Annonslänkar

N° 05/05

ASUS TUF Gaming F16

Bästa budget
Tillverkare ASUS
ASUS TUF Gaming F16 gaminglaptop 2026

Bäst för 1200p-gaming med full GPU-effekt

Ett RTX 5060 som får dra upp till 115 W och hålls svalt: fullt tryck i CS2 och 1200p, med 512 GB lagring som det första du bygger ut.

Annonslänk

Modelljämförelser (5 gaminglaptops)

VRAM 8 GB
fält 8 GB24 GB
GPU NVIDIA GeForce RTX 5060 Laptop - 8 GB GDDR7, upp till 115 W
Processor Intel Core i5-14450HX - 10 kärnor
Minne 16 GB DDR5-5600
Lagring 512 GB PCIe 4.0 NVMe SSD
Skärm 16" WUXGA 1920x1200 IPS, 144 Hz

Alla mått och utföranden finns i ASUSs egen specifikation.

8.1 Betyg / 10

ASUS TUF Gaming F16: budget-gaminglaptop med ett RTX 5060 på full effekt

TUF F16 tar budgetplatsen på det som avgör mest i den här prisklassen: hur hårt grafikkortet får jobba. ASUS låter RTX 5060 dra upp till 115 W, varav 15 W är Dynamic Boost som kortet lånar när processorn har effekt över. Mer effekt betyder högre klock och fler FPS.

LaptopMedia körde en F16 med samma processor och grafikkort som vår, i Turbo-läget. I Counter-Strike 2 nådde den 256 FPS på Very High i 1200p, Shadow of the Tomb Raider gick i 110 FPS på Highest och Metro Exodus Enhanced Edition, med sin tunga strålspårning, i 91 FPS på High. Deras exemplar hade en 165 Hz-panel. Vår har 144 Hz, så i tävlingsspelen fyller maskinen skärmen med råge.

Kylningen är det LaptopMedia lyfter mest. Under en timmes belastning höll grafikkortet i snitt 2714 MHz på 110 W, med kärnan på 72 grader och minnet på 60. De skriver att kylningen håller 5060:n "significantly cooler than many competitors". Ett svalt kort timme efter timme betyder att farten sitter kvar i sena rundor.

TUF F16 - full effekt i budgetklassen, men lagringen tar slut först

Vem ska välja bort den? Den som vill ha tyst omkring sig när spelet inte är igång. LaptopMedia hörde fläktarna redan på tomgång och kallar det "not optimal". Under spel drunknar det i ljudet från spelet, men i ett tyst rum märks det.

Lagringen är nästa sak att räkna med. 512 GB räcker inte långt med dagens AAA-spel, och Tom's Hardware skriver att "512GB SSD is a bit confining when installing massive AAA games". Deras exemplar hade i7 och RTX 5050, men lagringen var lika stor som i vår. Chassit har två M.2-platser och två minnesplatser, så en extra SSD är en enkel uppgradering.

Batteriet är på 90 Wh och räckte 7 timmar hos LaptopMedia, i tyst läge med sparinställningar. Det är bra för en gaminglaptop, men AMD-versionen av samma chassi klarade dubbelt så länge på samma batteri. Här köper du grafikkort och kylning, inte uthållighet på batteri.

+ Styrkor

  • Ett RTX 5060 som får gå på full effekt: 256 FPS i CS2 och 91 FPS i Metro Exodus med strålspårning, uppmätt med samma processor och grafikkort som vår (LaptopMedia)
  • Svalt i långa pass: 72 grader på grafikkortet efter en timmes belastning, så farten sitter kvar i sena rundor, och två minnesplatser plus två M.2-platser när du vill bygga ut

− Svagheter

  • 512 GB fylls fort med stora AAA-spel, så räkna med en extra SSD i den lediga M.2-platsen
  • Fläktarna hörs redan på tomgång innan spelet ens startat, och batteriet räcker bara hälften så länge som i AMD-systern

Våra partnerbutiker

Annonslänkar

GUIDE

Så väljer du rätt gaminglaptop

Vilken gaminglaptop passar dig - GPU, VRAM, skärm och vikt

Valet av laptop för gaming börjar med hur och var du spelar, inte med modellnamnet. Fem frågor avgör vad som faktiskt passar.

1. Vilken upplösning spelar du i? 1080p klarar RTX 5050 och 5060 på höga inställningar. QHD+ (2560x1600) vill ha minst en RTX 5070 - med DLSS, eftersom 8 GB-grafikkorten lutar sig mot uppskalning där - och vill du köra tungt med ray tracing är 5070 Ti eller 5080 rätt nivå. 4K-insteg är 5080-och-uppåt-mark. Köp inte mer GPU än din panel kan visa.

2. Hur länge ska den hålla? Här är VRAM nyckeln. 8 GB räcker för 1080p nu men börjar ta slut i QHD+ med texturpaket. Vill du ha marginal i flera år är RTX 5070 Ti:ns 12 GB den enda riktiga uppgraderingen i mellanskiktet.

3. Bär du den, eller står den still? En 17-tumare på 2,9 kilo är en skrivbordsmaskin; ska du pendla vill du ner mot 2 kilo. Vikten är en lika viktig spec som GPU:n för många.

4. Hur mycket CPU behöver du? För rent gaming räcker en mellanklass-CPU - fler kärnor lyfter inte FPS:en när GPU:n är flaskhalsen. En toppmodell som Ryzen 9 eller Core Ultra 9 ger marginal först i CPU-bundna titlar och tävlingsspel på låg upplösning.

5. Är skärmen tillräckligt bra? En budget-laptop för gaming sparar ofta på panelen - smalare färgrymd och mattare färger. Kollar du färg eller bara FPS? Det avgör om panelvalet spelar roll.

Fyra fällor på jakt efter bästa gaminglaptop 2026

Samma misstag återkommer i segmentet. Här är de fyra som kostar mest.

Att tro att samma GPU-namn betyder samma prestanda. Den största fällan: tillverkaren sätter en effektbudget (TGP) i watt på varje mobil-GPU, så en kapad RTX 5060 tappar märkbart mot en med full budget. Mer watt låter chippet hålla en högre klockfrekvens, och en strypt budget tvingar ner klockan, vilket syns direkt som lägre FPS trots samma namn. Läs alltid den faktiska watt-siffran, inte bara GPU-namnet.

Att underskatta VRAM. 8 GB är gränsen på nästan alla mellanklass-grafikkort, och minnet börjar ta slut redan i QHD+ med tunga texturer. Vill du ha marginal framåt är steget till 12 GB (RTX 5070 Ti) det som faktiskt räknas under high-end.

Att läsa frame gen-FPS som äkta FPS. Frame Generation-siffran på skärmen räknar med de AI-genererade bilderna, men din input gör det inte. Slå på den i singleplayer, stäng av den i tävlings-FPS.

Att jaga ett rea-pris som inte håller. En tillfälligt nedsatt maskin kan se ut som ett fynd men säger inget om det normala priset. Jämför mot ordinarie nivå, inte mot dagspriset.

Prisklasser - vad du får i varje spann

High-end

Här köper du tung QHD-gaming med marginal: RTX 5080 eller 5090 och rejäl CPU. Effektbudgeten avgör hur mycket av kortet du får ut, och du betalar för de sista procenten i kronor och ofta i vikt.

  • QHD+ på hög uppdatering, 4K-insteg med DLSS
  • Minst 16 GB VRAM, RTX 5080 eller 5090
  • Tunt chassi kostar effekt, full effekt kostar vikt
  • Snabb CPU som matar GPU:n utan flaskhals

Mellanklass

Sweet spot för QHD+ med DLSS. RTX 5070 eller 5070 Ti ger spelbar prestanda med marginal. Här avgör VRAM (8 mot 12 GB) och panelkvalitet mer än GPU-namnet.

  • QHD+ på höga inställningar med uppskalning
  • RTX 5070 (8 GB) eller 5070 Ti (12 GB)
  • Kontrollera GPU:ns faktiska TGP-siffra
  • Ofta runt 2,5 kg, bärbart men inte lätt

Budget

Insteget i modern gaming. 1080p på höga inställningar och hela DLSS-arsenalen - men håll koll på VRAM, panelkvalitet och hur hårt GPU:n är effektkapad.

  • 1080p på höga inställningar, mättad 144 Hz
  • RTX 5050 eller 5060, 8 GB VRAM
  • Smal färgrymd är vanlig
  • Uppgraderbart minne förlänger livet
FAQ

Vanliga frågor

Vårt förstaval är MSI Stealth A16 AI+: ett RTX 5090 och en OLED-skärm i 240 Hz i en 16-tumare på 2,1 kilo, för den som vill ha high-end gaming i en maskin som går att ta med. Men den ligger högst upp i listan, och de flesta ska kliva ner. Vill du ha full effekt på grafikkortet tar du Shark Gaming 9G16-80 V2 med RTX 5080 på 175 W och en skärm i 300 Hz, eller 9G16-70Ti om ett RTX 5070 Ti som får dra fulla 140 W räcker. I mellanklassen ger Acer Nitro 18 AI ett RTX 5070 som får dra hela 115 W, på en 18-tums skärm i 165 Hz. Och i budget-änden ger ASUS TUF Gaming F16 ett RTX 5060 som får dra upp till 115 W, så tävlingsspelen går i hög FPS i 1200p. Bestäm först om maskinen ska stå still eller resa med dig, så faller valet på plats.

Räkna med minst 8 GB för ren 1080p-gaming, men sikta på 12 GB om du spelar i QHD+ eller vill att maskinen ska hålla i flera år. Här finns en hake som är tuffare på gaminglaptop än på stationär dator. Nästan alla mellanklass-grafikkort i bärbart - RTX 5060, 5070 och 5050 - sitter på bara 8 GB GDDR7, och först RTX 5070 Ti kliver upp till 12 GB. Tar minnet slut kommer hack och sena texturer mitt i spelet, och i värsta fall rasar snittet också: TechSpot mätte i skrivbordstest Stalker 2 till 47 FPS i 1080p på ett 8 GB-kort och 6 FPS i 1440p. Värst blir det med ray tracing och tunga texturpaket, eftersom strålarna själva äter grafikminne. Den praktiska motvikten heter DLSS. Genom att rendera i lägre upplösning håller uppskalningen nere trycket på minnet. Räkna därför 8 GB som för lite på en ny laptop, och se 5070 Ti:ns 12 GB som en reell fördel för den som vill ha marginal framåt i QHD+.

Det beror på hur länge maskinen ska hålla och i vilken upplösning du spelar. Rent prestandamässigt ligger en RTX 5070 Ti märkbart före en vanlig 5070, men på en FHD-panel sätter uppdateringsfrekvensen ett tak som döljer en del av skillnaden i de lättare titlarna. Den verkliga skiljelinjen är minnet. 5070 sitter på 8 GB, medan 5070 Ti kliver upp till 12 GB. Och det är just den marginalen som avgör QHD+ med tunga texturer och ray tracing flera år framåt: fyller texturerna 8 GB-bufferten tvingas grafikkortet hämta data över den långsammare systembussen, och då kommer både hacken och ett snitt som kan falla brant. Spelar du mest 1080p eller QHD med uppskalning räcker en 5070 långt, och du sparar pengar. Tänker du köra QHD+ på höga inställningar och vill ha framtidsmarginal är 5070 Ti:ns extra VRAM värt mellanskillnaden. Vi sätter 5070 Ti som high-end alternativ just för att FPS-tappet mot 5080 är litet medan prislogiken är god.

Ja, för 1080p-gaming gör en RTX 5060 jobbet med god marginal. I e-sport ger den hög framerate med bred marginal, och i tunga AAA-titlar håller den höga inställningar med DLSS påslaget. NotebookCheck mätte ett RTX 5060 som fick dra 95 W i praktisk jämnhöjd med ett RTX 5070 på 85 W - men skriver samtidigt att 5070 ligger runt 10 procent före vid jämförbara effektgränser. Men det finns två saker att kontrollera innan du köper. Det första är effektbudgeten. En RTX 5060 i laptop kan dra mellan 45 och runt 100 W, och tillverkaren bestämmer var gränsen går - vi har sett maskiner kapade till 55 W som tappar märkbart mot andra laptops med exakt samma grafikkort. Kontrollera vad GPU:n faktiskt får dra. Det andra är VRAM. 8 GB räcker för 1080p nu men börjar ta slut om du kliver upp till QHD eller drar på riktigt tunga texturpaket. För en gamer som håller sig till 1080p på höga inställningar är 5060 ett fullt vettigt val, bara du vet vad du köper.

Det handlar om hur du använder maskinen. En 17-tumare ger en större bildyta att överblicka i snabba spel, och rymmer ofta bättre kylning - men den väger gärna runt 2,9 kilo, är klumpig i ryggsäcken och fungerar i praktiken som en stationär maskin du sällan flyttar. En 16-tumare är den vanligaste kompromissen i dag: tillräckligt stor skärm för att vara bekväm, men nere runt 2,5 kilo så att den faktiskt går att ta med. Vill du ha något du bär dagligen mellan skola, jobb och hemmet finns lättare 15- och 16-tumare runt 2 kilo. Tänk också på att skärmstorlek inte säger något om panelkvaliteten. En stor budget-panel kan ha smal färgrymd, medan en mindre skärm har bättre färg. Bestäm först om maskinen ska stå still eller resa med dig, så faller storleken på plats.

Kortare än du hoppas, och det varierar kraftigt. Så fort du börjar spela rasar batteritiden. Gaming på batteri mätte NotebookCheck till under en timme på en Asus ROG Strix G16, eftersom GPU:n drar långt mer än batteriet kan mata utan väggkontakt, och många maskiner stryper dessutom prestandan rejält i batteriläge. Två saker påverkar mest: batteriets storlek i wattimmar och hur effektiv plattformen är i viloläge. En större cell och en modern CPU med bra strömsparläge gör verklig skillnad i vardagen. Slutsatsen är enkel: räkna med en gaminglaptop som en maskin du spelar på vid vägguttaget, och en som tar dig genom en dag borta från det bara om du håller dig till lätta uppgifter.

Gaminglaptops väger grovt 1,9 till över 3 kilo, och vikten är ingen slump. Den följer kylningen, batteriet och chassit. De tyngsta (2,5-3 kg) är desktop-ersättare med mer kylare, så chippet slipper strypa klockan under långa pass - annars syns värmen som FPS-tapp efter en stund. De lättaste (runt 1,9-2,2 kg) är byggda för att bäras varje dag, mot en aning stramare kylmarginal. Frågan som avgör är enkel: flyttar du den? Står den på skrivbordet spelar vikten knappt någon roll, och det tyngre chassit kyler bättre. Släpar du den till skolan, jobbet eller LAN dagligen räknas varje halvkilo, och då är en 1,9-2,2-kilosmaskin rätt val. Räkna också in laddaren - gaming-nätdelar är klumpiga och lägger på 0,7-1 kilo i väskan. Så vikt handlar inte om att lättare är bättre, utan om att matcha tyngden mot hur du faktiskt bär och använder maskinen i vardagen.

TEKNIK

Tekniken i en gaminglaptop - vad som avgör prestandan

Tekniken i en gaminglaptop 2026 - GPU-effekt, VRAM, kylning, DLSS och panel i översikt Klicka för större bild

Två gaminglaptops med exakt samma GPU-namn kan skilja sig rejält i FPS, och databladet säger sällan varför. Det som avgör hur spelet känns är inte bara vilket grafikkort som sitter i: det är hur mycket effekt det får dra, hur kylningen håller klockorna uppe, hur mycket VRAM som finns och hur skärmen visar resultatet. Här är fysiken bakom siffrorna.

GPU-effekt (TGP) - därför är samma grafikkort inte lika snabbt

Det här är laptop-världens viktigaste och mest dolda siffra. En mobil RTX 5070 i en maskin kan vara märkbart snabbare än samma RTX 5070 i en annan. Förklaringen heter TGP, Total Graphics Power: den effektbudget i watt som tillverkaren låter grafikkortet dra.

NVIDIA gör mobil-GPU:erna konfigurerbara i ett brett spann. Enligt NotebookCheck kan en RTX 5060 Laptop ställas in mellan 45 och runt 100 W, och samma princip gäller hela stegen - toppmodellerna peakar runt 175 W. Mer watt ger högre, stadigare klockor, och därmed mer FPS ur exakt samma kisel.
RTX 5060 Laptop konfigurerbar TGP 45 till 100 W - strypt vid 55 W, fullmatad vid 95 W i nivå med RTX 5070 Laptop, 2026 Klicka för större bild
RTX 5060 Laptops konfigurerbara TGP-fönster (NotebookCheck). Samma grafikkort spänner 45-100 W - en strypt budget-maskin matar bara 55 W, medan ett fullmatat exemplar på 95 W hamnar i nivå med en RTX 5070 Laptop. Läs watt-siffran, inte bara GPU-namnet.
En budget-maskin kan kapa GPU:n hårt för att hålla nere värme och ljud: i den här guiden såg vi en RTX 5060 begränsad till 55 W, mot de runt 100 W grafikkortet klarar - samma namn, lägre prestanda. Dynamic Boost lägger ett lager till och flyttar effekt mellan CPU och GPU i realtid beroende på vad spelet belastar mest.

Det praktiska rådet blir enkelt: läs den faktiska watt-siffran (TGP), inte bara GPU-namnet. Det är där en snabb laptop skiljer sig från en strypt. Och den siffran står sällan i annonsen.

VRAM på laptop - varför 8 GB tar slut och vad du märker då

På stationär dator kan du välja grafikkort med gott om minne. På en laptop för gaming är du fast med det som lötts fast. Och 2026 betyder det att nästan hela mellanskiktet sitter på bara 8 GB. RTX 5050, 5060 och 5070 Laptop har alla 8 GB GDDR7; först RTX 5070 Ti kliver upp till 12 GB, och 5080 till 16.

Varför spelar det roll? VRAM är där spelet lagrar texturer, geometri och buffrar för den upplösning du kör. Räcker det inte tvingas data hämtas över den långsammare PCIe-bussen, och det syns inte som lägre snitt-FPS utan som frame-time-spikar - hack och textur-pop-in mitt i ett annars jämnt flöde.

NotebookCheck är rak om saken. 8 GB är en gräns "som inte kommer förbättras", och det börjar märkas redan idag i QHD med tunga texturpaket. GDDR7 höjer bandbredden en del, men bandbredd löser inte en full buffert.

Tumregeln: 8 GB räcker för 1080p nu, QHD+ vill ha 12 GB för marginal framåt, och uppskalning (DLSS) som renderar i lägre upplösning är den praktiska ventilen som håller nere minnestrycket.

Kylning och throttling - varför ihållande klockor avgör

En laptop-GPU på 175 W producerar mycket värme i ett chassi någon centimeter tjockt. Kylningen är därför inte en detalj. Den avgör hur mycket av den utlovade prestandan du faktiskt får över tid.

Skillnaden mellan ett bra och ett dåligt kylsystem är inte högsta FPS i en kort benchmark, utan hur höga klockor maskinen håller efter tjugo minuters spel. Klarar inte kylningen värmen sänker chippet klockan (throttling) för att skydda sig, och FPS sjunker.

Samma processor kan bete sig helt olika i två chassin. LaptopMedia mätte en Ryzen 7 260 till 75 grader i en välkyld 16-tumare där exakt samma chip kokade på 99 grader i en annan maskin - 24 graders skillnad, helt på kylningens konto.

Tekniken som gör jobbet är heatpipes eller en vapor chamber som flyttar värmen till fläktarna, plus fler och större fläktar som blåser ut den. Baksidan är ljud. Mer effekt och bättre kylning betyder ofta högre fläktvarv - high-end maskiner blåser högt i sitt snabbaste läge, där headset går från lyx till nödvändighet.

DLSS, Frame Generation och MUX - reglagen som ger gratis FPS

Modern laptop-gaming når sina framerates lika mycket via mjukvara som via rå kraft. Tre reglage avgör hur mycket du får ut.

DLSS 4 och Frame Generation. DLSS renderar spelet i lägre upplösning och bygger upp en skarpare bild med en AI-modell: gratis prestanda, och samtidigt lägre VRAM-tryck. Frame Generation går längre och skjuter in AI-genererade mellanbilder; Multi Frame Generation på RTX 50 kan lägga till upp till tre genererade bilder per renderad. Haken är latensen: den gör bilden jämnare att titta på men inte snabbare att styra, eftersom inputen ligger kvar på den framerate som faktiskt renderas. Slå på den i singleplayer, stäng av i tävlings-FPS.

MUX-switch och Advanced Optimus. Det här är laptop-specifikt och underskattat. Som standard skickar många maskiner GPU:ns bild via den strömsnåla integrerade grafiken innan den når skärmen - smidigt för batteriet, men det kostar FPS. En MUX-switch, eller NVIDIA:s automatiska Advanced Optimus, kopplar dGPU:n direkt till panelen och tar bort mellanhanden.

TechPowerUp lyfter just MUX med Advanced Optimus som en premium-funktion även på budget-maskiner - har laptopen den får du några procent gratis, utan att offra batteritid i skrivbordsläge.

Panelen - uppdatering, responstid och varför budget-skärmar återger färg mattare

Den snabbaste GPU:n hjälper inte om panelen inte kan visa resultatet. Hur bra skärmen är för spel hänger på tre tal.

Uppdateringsfrekvens (Hz) är hur många bilder skärmen visar per sekund: 144 Hz är golvet för flytande gaming, och de snabbaste laptopsen kör 165 till 240. Responstid (ms) är hur snabbt en pixel byter färg; en för långsam panel ger spökbilder bakom rörelse. För e-sport vill du ha både hög Hz och låg responstid.

Den tredje siffran är färgrymd, och det är här budget-maskiner sparar. LaptopMedia mätte en budget-panel till bara 57% sRGB - en smalare färgrymd ger mattare, mindre mättade färger jämfört med en panel på 95-100% sRGB.

För ren tävling spelar det mindre roll, men i färgstarka AAA-världar märks skillnaden direkt - mattare mot mättat. Notera också att skärmstorlek inte säger något om panelkvaliteten - en stor panel kan ha lika smal färgrymd som en liten, och tvärtom.
METOD

Så bedömer vi

Oberoende labb

Den här genomgången vilar på 21 externa källor från 13 oberoende håll (LaptopMedia, Intel, NotebookCheck, TechPowerUp m.fl.) - vi väger samman mätningarna och låtsas aldrig om förstahandstest vi inte gjort.

Bäst först

Etta är den mest kapabla produkten i kategorin, sen faller det i prestandaklasser. Pris avgör inom en klass - aldrig vägen uppåt.

Betyget 1-10

En redaktionell bedömning av uppmätt prestanda, byggkvalitet och passform. Under 6,5 listas inte - vi tar hellre bort produkten.

Källor är heliga

Inga påhittade mätvärden, inget labbnamn utan belagd källa. Mätningarna länkas så att du kan gå till originalet och kontrollera oss.

Källor

  1. LaptopMedia - HP Victus Gaming 15 (15-fb3000) review hämtad 2026-06-14
  2. Acer (officiell spec, Nitro 18 AI NH.QYAED.001) hämtad 2026-11-02
  3. avpasion - MSI Stealth A16 AI+ análisis hämtad 2026-10-15
  4. Intel ARK - Core Ultra 9 275HX hämtad 2026-09-19
  5. ITdaily - MSI Stealth A16 AI+ review hämtad 2026-10-15
  6. LaptopMedia - Acer Nitro 18 AI (AN18-61) review hämtad 2026-11-02
  7. LaptopMedia - Acer Nitro V 16 AI (ANV16-42) review hämtad 2026-06-14
  8. LaptopMedia - ASUS TUF Gaming F16 FX608 review hämtad 2026-09-26
  9. MSI (officiell spec, Cyborg A15 AI B2HW) hämtad 2026-11-02
  10. NotebookCheck - GeForce RTX 5070 Ti Laptop vs RTX 5070 Laptop hämtad 2026-09-19
  11. NotebookCheck - Nvidia GeForce RTX 5060 Laptop Performance Preview hämtad 2026-06-14
  12. NotebookCheck - Nvidia GeForce RTX 5070 Laptop hämtad 2026-11-02
  13. NotebookCheck - XMG Pro 16 (E25) med RTX 5070 Ti hämtad 2026-09-19
  14. Notebookcheck - GeForce RTX 5080 bärbara datorer mot RTX 4080 hämtad 2026-10-26
  15. NotebookCheck - Acer Nitro 18 AI recension hämtad 2026-11-02
  16. PC Guide - Acer Predator Helios Neo 16 AI review (RTX 5080 175 W, Core Ultra 9 290HX) hämtad 2026-10-26
  17. TechPowerUp - Lenovo LOQ 17IRX10 review hämtad 2026-06-14
  18. TechRadar - Acer Nitro 18 AI review hämtad 2026-11-02
  19. TechRadar - MSI Stealth A16 AI+ review hämtad 2026-10-15
  20. TechSpot - Nvidia GeForce RTX 5060 Review hämtad 2026-08-20
  21. Tom's Hardware - Asus TUF Gaming F16 review hämtad 2026-09-26

Oberoende redaktion • Data-grundade betyg